Leżące w bujnie porośniętym masywie górskim Starej Płaniny, Wielkie Tyrnowo, niegdysiejsza stolica Bułgarii, odzwierciedla tysiące lat historii. Obecnie, zamieszkiwane przez więcej niż 74 tysiące osób, fantastycznie prosperujące i tętniące życiem miasto wyraźnie odbija się na tle dawnych czasów.

Data dodania: 2010-09-02

Wyświetleń: 1797

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Domy nagromadzone jeden na drugim na wzgórzach miasta charakteryzują się niezwykłą architekturą. Pośród wąskich, wyłożonych kostką brukową uliczek ujrzysz baszty, autentyczne domy, oryginalne rękodzieła i doświadczysz zapierających dech w piersiach widoków na rzekę Jantrę. Miasto sprawia wrażenie aktywnego, krzątającego się i żywego.

Tuż za miastem trafisz w sam środek cichej, nietkniętej przyrody. Zobaczysz monastyry i niewielkie wioski z domami przypominającymi fortece... W rzeczy samej, region Wielkiego Tyrnowa łączy w sobie wszystko, czego można zapragnąć do wakacyjnego relaksu.

Niezależnie od tego, czy w Wielkim Tyrnowie znalazłeś się po raz pierwszy czy to już któraś wizyta w ulubionym miejscu, nigdy nie będziesz niezadowolony, natomiast opuszczając miasto zawsze będziesz miał poczucie, że tutaj wciąż zostało coś do obejrzenia.

Niemal niemożliwe jest, by zebrać razem wszystkie punkty, które w Wielkim Tyrnowie koniecznie należy zobaczyć. Gdziekolwiek nie popatrzeć, tam czekają ciekawe obiekty i miejsca, do których koniecznie trzeba byłoby się udać.

Ci, którzy interesują się głównie prastarą historią miasta i chcą wiedzieć więcej na temat średniowiecznej Bułgarii, powinni bez wątpienia wybrać się na ufortyfikowane wzgórze Carewec. Położoną we wschodniej części Wielkiego Tyrnowa fortecę z trzech stron obmywają wody Jantry. Po drugiej stronie znajduje się wzgórze Trapezica, a pomiędzy nimi – piękna dzielnica Asena z kościołami św. Dymitra, Apostołów Piotra i Pawła, św. Jerzego i Wniebowzięcia NMP.

Z ponad 18 monastyrami w okolicy, nieprędko zabraknie Ci miejsc do zwiedzenia. Osiem z nich znajduje się w odległości nie większej niż 10 kilometrów od miasta, do czterech wiodą ścieżki spacerowe.

Jedną z najlepszych cech Wielkiego Tyrnowa jest to, że możesz dojść wszędzie. W zasadzie bez problemu dotrzeć możesz do każdego punktu w mieście, a przejście od jednego końca do drugiego zajmie Ci około 30 minut.

Jeżeli taka twoja wola, dookoła mnóstwo jest taksówek. Są tanie, a przy tym każdy pojazd powinien posiadać taksometr, abyś mógł kontrolować należność. Zanim wejdziesz do taksówki, zerknij na stawki - cennik przyklejony jest na przedniej i/lub bocznych szybach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena