We Wrocławiu czekają na nas liczne muzea, teatry, wspaniałe zabytki architektoniczne. Wrocław nie bez powodu został uznany za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Z pewnością przyczyniło się do tego jego położenie nad meandrującą, wyłaniającą się na każdym kroku Odrą. 

Data dodania: 2017-10-04

Wyświetleń: 975

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zwiedzamy stolicę Dolnego Śląska

Rynek – Ostrów Tumski

Te dwa miejsca we Wrocławiu stanowią żelazny punkt zwiedzania miasta. Ostrów Tumski to najstarsza część miasta. Prowadzi na nią niezwykle malowniczy Most Tumski. Przez lata zakochani przypinali do niego kłódki na znak łączącej ich miłości. Dlatego dzisiaj nazywany jest także Mostem Zakochanych lub Mostem Miłości. Wieczorem most i zaułki oświetlone są blaskiem gazowych latarni. Wędrując uliczkami Ostrowa Tumskiego możemy podziwiać między innymi gotycką katedrę świętego Jana Chrzciciela i najstarszą spośród wrocławskich świątyń – kościół świętego Idziego. Perłą wrocławskiego Rynku jest zbudowany w drugiej połowie XIII wieku Ratusz. Ratusz jest budowlą dwukondygnacyjną zbudowaną na planie prostokąta. Jego budowa trwała etapami przez niemal dwieście pięćdziesiąt lat. Ratusz został bardzo poważnie uszkodzony podczas oblężenia w 1945 roku. Dzisiaj po licznych pracach konserwatorskich znów zachwyca swoim reprezentacyjnym charakterem. Rynek otaczają urocze gotyckie, renesansowe, barokowe i klasycystyczne kamienice. Zwiedzanie warto zacząć od kamienic Jaś i Małgosia. Nazwano je tak, bo skojarzyły się z rodzeństwem z baśni braci Grimm. 

Opera i teatr 

Młodych mieszkańców Wrocławia i turystów zaprasza Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka. Już 1 października najmłodsi (spektakl jest dedykowany dzieciom od 1 do 4 roku życia) będą mogli obejrzeć „Huśtawkę”. To spektakl, który został przygotowany przez Teatr Bąbli. 18 października Opera Wrocławska zaprasza na jedną z najbardziej popularnych oper. Tego dnia na deskach opery zostanie wystawiona „Carmen”George Bizeta. 

Piwnica Świdnicka 

Już w czasach średniowiecza w podziemiach wrocławskiego ratusza działa piwiarnia. Raczono się w niej piwem pochodzącym ze Świdnicy. Stąd nazwa lokalu. Piwnica Świdnicka funkcjonuje także i dzisiaj. Jest najstarszym lokalem gastronomicznym nie tylko w stolicy Dolnego Śląska, ale także w Europie. W 1996 roku przeprowadzono w niej gruntowny remont. Z archiwów miejskich wydobyto dokumentację historyczną, dzięki temu udało się zaaranżować wnętrze piwnicy tak jak wyglądało ono kilka stuleci temu. Piwnica Świdnicka należy dzisiaj do bardzo popularnych lokali gastronomicznych we Wrocławiu. W Piwnicy organizowane są również koncerty muzyczne. 

Krasnale

Jest ich w mieście około trzystu. Podążanie ich śladami to zajęcie, które na wiele godzin wciąga zarówno mieszkańców miasta jak i turystów. Spotkamy je w wielu, często bardzo zaskakujących miejscach miasta.  Poszukując kolejnych skrzatów można odkryć interesujące zakątki miasta. 

Wrocław to miasto bardzo przyjazne turystom i mieszkańcom. Liczba atrakcji jest imponująca. Wciąż też przybywają nowe: Afrykarium, Kolejkowo, Hydropolis, Fontanna Multimedialna, taras widokowy Sky tower.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena