Chorwacja oprócz wspaniałych gór, ciepłego morza i licznych zabytków kultury daje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Od wielu już lat z jej walorów korzystają windsurferzy. Jest kilka miejsc w Chorwacji, które posiadają wspaniałe warunki do uprawiania tego sportu.

Data dodania: 2011-08-25

Wyświetleń: 2090

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym z nich jest wyspa Brać, zlokalizowana w środkowej Dalmacji, na południowy wschód od Splitu i na zachód od Makarskiej. Brać ma długość do 40 km i szerokość 7-14 km, co czyni z niej największą spośród dalmatyńskich wysp o powierzchni 394,41 km². Najwyższy szczyt wyspy to Vidova Góra o wysokości 778 m n.p.m. Bogata infrastruktura turystyczna sprawia, że chętni do odwiedzenia jej bez problemu znajdą zakwaterowanie. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać Chorwacja noclegi, aby móc przebierać w ofertach kwaterunkowych wyspy Brac.

Najbardziej znanym miejscem na wyspie jest Złoty Róg - urokliwa drobnożwirowa plaża w miejscowości Bol. Przez wielu uważana za jedyną plażę na świecie prostopadle położoną w stosunku do nabrzeża. Złoty Róg zmienia swój kształt i pozycję w zależności od wiatrów i fal. Właśnie ze względu na silne wiatry jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla osób uprawiających windsurfing i fanów nart wodnych. Bol jest międzynarodowym ośrodkiem, uważa się, że to najpiękniejsze miejsce do żeglowania na Adriatyku. Windsurferzy przyjeżdżają, aby wykorzystać znakomity mistral, tworzący się w kanale między wyspą Hvar i Brac. Wiatr w tej części wybrzeża jest mocniejszy nuż gdzie indziej, pojawia się niemal codziennie. Rankiem wieje łagodniejszy wiatr, levante, idealny do nauki.

Istria to kolejne ciekawe miejsce w Chorwacji do uprawiania windsurfingu. Premantura to najdalej wysunięty punkt na Istrii, gdzie latem wieje łagodny, przyjemny wiatr, odpowiedni dla początkujących. Jesień to okres dla prawdziwych profesjonalistów. Wtedy wieje korzystne bora i silne sirocco. Bora w tym zakątku jest bardzo bezpieczne, w razie niepowodzeń odprowadza windsurfingowców na wybrzeże. Hasło Istria kwatery zapewni natomiast liczne ciekawe propozycje noclegowe.

Również wyspa Krk oferuje wspaniałe warunki dla fanów windsurfingu. Można tutaj wybierać w zależności od umiejętności albo żeglowanie w Baske, albo Punat. Punat to zdecydowanie spokojniejsze miejsce. Cicha zatoka jest idealna dla początkujących początkujących i średnio zaawansowanych. Bora wieje tutaj z umiarkowana siłą, a morze jest gładkie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena