Cypr to niewielkie państwo położone na największej wyspie we wschodniej części Morza Śródziemnego. Graniczy z Turcją, Syrią i Libanem. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

Data dodania: 2011-07-18

Wyświetleń: 2307

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do największych i najciekawszych miast zaliczają się Nikozja (stolica), Limassol, Larnaka, Famagusta i Pafos. Posiada najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego. Zimy są dosyć łagodne (średnie temperatura miesięczna waha się między 10 a 12°C), natomiast lata – ciepłe (średnie temp. To 26 – 28°C, przy czym zdarzają się dni, kiedy słupek rtęci osiąga nawet 45°C).

Chętnie i licznie odwiedzany przez turystów z całego świata, posiada bogatą ofertę noclegową i rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Warto poszukać wśród licznych propozycji kwaterunkowych, gdyż czasami można znaleźć naprawdę tanie noclegi nad morzem.

Główną atrakcją wyspy są piaszczyste, złote plaże, ciepłe morze oraz liczne zabytki i ślady przeszłości, a także starannie pielęgnowana tradycja, widoczna w tańcu, śpiewie i przekazywanych przez starsze pokolenia legendach. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się parki wodne, pola golfowe, akwarium oceaniczne w Protaras czy parki tematyczne: świat Strusia w Agios Ioannis Malountas, Park Wielbłąda w Larnace, sanktuarium osiołka.

Cypr to także raj dla płetwonurków. Znajduje się tu wiele ośrodków nurkowych, które uczą podstaw nurkowania, można tu poszerzyć licencję lub wynająć sprzęt, w przypadku osób posiadających już uprawnienia. Zachwyceni nurkowaniem w cypryjskich wodach będą miłośnicy podwodnych wraków, a także osoby ceniące sobie piękno fauny i flory.

Jednakże Cypr to wyspa w przeważającej części górzysta. Najwyższym szczytem jest Olimbos, wznoszący się na wysokość 1951 m n.p.m. Jedynym żyznym terenem jest nizina Mesaria, znajdująca się w środkowej części kraju.
Dodatkową atrakcją są liczne imprezy organizowane zwłaszcza w sezonie letnim. Największym zainteresowaniem przyjezdnych cieszy się organizowany we wrześniu Festiwal Wina, kiedy to można do woli posmakować najbardziej wykwintnych, cypryjskich trunków oraz win domowej roboty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena