Sercem Dolnego Śląska jest Wrocław. Dzieje miasta liczą kilka stuleci. Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z kroniki biskupa Thietmara. Patronem miasta jest święty Jan Chrzciciel. Jego wizerunek  znajduje się zarówno na pochodzącej z końca XIII wieku pieczęci miejskiej jak i na przyjętym 10 lipca 1530 roku herbie miasta. 

Data dodania: 2017-10-04

Wyświetleń: 1093

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ważniejsze zabytki i najciekawsze atrakcje Wrocławia

Jak ciekawie spędzić czas we Wrocławiu?

Możliwości jest naprawdę sporo. Do wyboru mamy między innymi spektakle teatralne, seanse kinowe, koncerty. 3 października najmłodszych widzów zaprasza Opera Wrocławska na spektakl „Pchła szachrajka”. Spektakl w reżyserii Anny Seniuk skierowany jest do dzieci w wieku powyżej pięciu lat. 5 października Opera Wrocławska zaprasza na operę Gioacchino Rossiniego „Kopciuszek”. 14, 15 i 17 października Opera Wrocławska zaprasza melomanów na zrealizowaną wspólnie z Słoweńską Operą Narodową w Lublanie operę „Fidelio” skomponowaną przez Ludwika van Beethovena. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Także w Operze Wrocławskiej 9 października odbędzie się finałowy koncert Eklektik Session 2017. Tego wieczoru wystąpi Eklektik Orchestra, która zaprezentuje koncert „Reversed”. Gościnnie wystąpi między innymi Jojo Mayer – jeden z największych perkusistów na świecie. 

Zwiedzamy Wrocław

Nie wszyscy turyści interesują się operą. Są też tacy, którzy lubią podziwiać zabytki. Oferta Wrocławia w tym względzie jest bardzo bogata, historia miasta zaczęła się przecież ponad 1000 lat temu. Zwiedzanie Wrocławia i podziwianie jego pięknych zabytków warto rozpocząć od Ostrowa Tumskiego. Na uwagę zasługują liczne świątynie: na miejscu dawnej romańskiej katedry z XII wieku wznosi się dzisiaj gotycka bazylika pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na ołtarz „Zaśnięcie Panny Marii” i kaplicę świętej Elżbiety. Jej ściany pokryte są freskami, które przedstawiają sceny z życia świętej. Jednym z najcenniejszych gotyckich zabytków w Polsce to budowany w latach 1288-1350 kościół Świętego Krzyża. Ostrów Tumski warto odwiedzić nie tylko w dzień, ale także wieczorem, kiedy ciemności rozświetlają gazowe latarnie. 

Inne atrakcje

Turystyczną atrakcją zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych jest poszukiwanie spiżowych figurek krasnali. Nieduże figurki (mają około 30 centymetrów wysokości) można spotkać niemal wszędzie. Odkrycie kolejnego krasnala wywołuje uśmiech na twarzach zarówno dzieci jaki dorosłych. Nie więc dziwnego, że Wrocław to miasto szczęśliwych mieszkańców i turystów. Wciąż niesłabnącym powodzeniem cieszy się Panorama Racławicka. Rotunda, w której znajduje się monumentalny obraz namalowany przez Wojciecha Kossaka, Jana Stykę i współpracujących z nimi M. Sozańskiego, Z. Rozwadowskiego, W. Tetmajera została zaprojektowana przez Ewę i Marka Dziekońskich. Wspierał ich konstruktor Janusz Weryński. Jedną z niedawno udostępnionych atrakcji na terenie wrocławskiego ogrodu zoologicznego jest Afrykarium. Afrykarium można odwiedzać każdego dnia tygodnia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena