Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest badanie USG. Zapominamy o kontroli, a do lekarza zgłaszamy się dopiero wtedy, gdy nam coś dolega.

Badanie USG w Łodzi

Profilaktyka przede wszystkim

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest badanie USG. Zapominamy o kontroli, a do lekarza zgłaszamy się dopiero wtedy, gdy nam coś dolega. Takie zachowanie nie pozwala na szybką diagnozę, a co za tym idzie, zastosowanie odpowiedniego leczenia. Dla przykładu, w Łodzi odnotowuje się coraz większy odsetek zachorowalności na nowotwory złośliwe. Gdyby pacjenci częściej korzystali z przysługujących im badań, przypadków zachorowań na raka byłoby na pewno mniej. Niestety, nasze społeczeństwo za bardzo bagatelizuje kwestię zdrowia, dlatego należy je ciągle uświadamiać.

Łódź a badanie USG – gdzie i za ile?

Warto wiedzieć, że badanie USG jest nieodpłatne tylko wtedy, gdy posiadamy skierowanie wypisane przez lekarza. W jednostkach publicznych współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia czas oczekiwania na takie badanie jest nieco dłuższy, niż w prywatnych gabinetach. Warto zatem zaplanować wcześniej wizytę u lekarza. Dla tych, którzy nie chcą czekać, pozostają niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej lub prywatne gabinety. Ostatnio w Łodzi pojawiły się prywatne centra zdrowia oferujące badanie USG za opłatą. Zaletą niektórych jest nowoczesny sprzęt najnowszej generacji – 3D - pozwalający na dokładne przeprowadzenie badania. Niestety, najbardziej odczuwa się ceny takich zabiegów, bowiem są to koszty rzędu nawet 200 zł. Jak znaleźć odpowiednie placówki? Najprościej poszukać w Internecie – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ' USG Łódź ' i otrzymamy listę miejsc, gdzie możemy takie badanie wykonać.

Co warto wiedzieć?

Najważniejszą cechą badania jest znikoma szkodliwość oraz prostota samego zabiegu. Badanie USG wykonuje się zarówno dla narządów zewnętrznych, jak i wewnętrznych (pacjenci mogą odczuwać ból). Zabieg tego typu wykonują radiolodzy, ale i interniści, kardiolodzy, ginekolodzy, ortopedzi (w zależności od tego, którą część ciała badamy). Należy pamiętać, aby badanie USG przeprowadzać w sprawdzonych ośrodkach.

Licencja: Creative Commons