0 głosów

Na Polskim rynku jest obecnie coraz więcej banków. Każdy z nich oferuje ogromny zestaw kont z kartami debetowymi i kredytowymi. Jak wybrać najlepszą ofertę?

Zakładając konto osobiste, szukamy zazwyczaj najlepszej, najkorzystniejszej oferty, która pozwoli nam tanio i szybko zlecać przelewy, wypłacać gotówkę z bankomatów, a także posiadać kartę płatniczą. W naszych czasach popularność zyskują również karty kredytowe, które pozwalają niejednokrotnie na względną płynność domowego budżetu, gdy między kolejnymi wypłatami nie ma szans na zdobycie gotówki, a konieczne są zakupy lub rzadziej wypłacenie gotówki z bankomatu.

Dlaczego jest to niekorzystne? Z takiego powodu, iż wypłacanie pieniędzy z karty kredytowej powoduje natychmiastowe naliczanie oprocentowania bez zwyczajowej dla tego typu kart zwłoki, która w zależności od warunków wynosi od dwudziestu kilku do niemal sześćdziesięciu dni. Karty kredytowe są rozsądną propozycją dla osób, które umieją racjonalizować wydatki, zdając sobie sprawę z tego, że należność obciążającą kartę trzeba będzie w końcu spłacić – należy również mieć na uwadze to, iż karta lub karty kredytowe zmniejszają naszą zdolność kredytową.

Warto zwrócić uwagę na to, czy limity, jakie są na naszych kartach nie przekraczają znacząco zdolności zarobkowych bez ogromnego obciążania domowego budżetu. Tym niemniej aktualnie konto osobiste to właściwie podstawa, gdyż większość pracodawców preferuje wypłacanie należności właśnie przelewami – jest to o tyle bezpieczniejsza forma, że określonego dnia miesiąca nie musimy nieść w portfelu całego miesięcznego wynagrodzenia. Jest to także wygodne na zakupach, gdy zamiast martwić się o pilnowanie gotówki, płacimy kartą płatniczą. Konto osobiste pozwala nam także na ustawienie przelewów stałych związanych z płatnościami ZUS-u, niektórych rachunków lub składek za ubezpieczenie samochodu. Wszystko wygodnie, szybko i pewnie, co pozwala nam skupić się na innych, nie mniej ważnych sprawach. Wiadomo przecież, iż współcześnie cenna jest każda sekunda, więc po co marnować czas, skoro możemy go w łatwy sposób zaoszczędzić?

Konto osobiste przydaje się także przy wyjazdach zagranicznych, chociaż wtedy musimy zwrócić baczną uwagę na wszelkie prowizje i dodatkowe opłaty związane z operacjami międzynarodowymi – jeśli nie mamy pewności, co do ich wysokości, zajrzyjmy w naszą umowę z bankiem, by później nie musieć się zastanawiać, skąd takie, a nie inne operacje wykonane na prywatnym rachunku.

Licencja: Creative Commons