Świąteczna gorączka zakupów w grudniu i spowodowany nią wzrost zainteresowania pożyczkami obfitował zazwyczaj w specjalnie przygotowane na ten szczególny czas oferty banków. Aby dodatkowo zachęcić klientów i zwiększyć jeszcze swoje zyski instytucje finansowe wprowadzały nowe produkty.

Data dodania: 2009-12-22

Wyświetleń: 1531

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W tym roku sytuacja się zmieniła i ci którzy czekali na preferencyjne kredyty gotówkowe mogą czuć się zawiedzeni.

Banki boją się udzielać kredytów i dotyczy to szczególnie nowych klientów. Obawa przed niespłacaniem przez nich zobowiązań jest tak silna, że przeważnie nie organizują oni nowych akcji promocyjnych. Banki wolą obsługiwać swoich stałych klientów, niż ryzykować z tymi o nieznanej i niesprawdzonej sytuacji finansowej.
W tym sezonie typowo świąteczne promocje przewidziały tylko nieliczne banki. W trzech bankach przygotowano typowo świąteczne oferty. Posiadacz konta w Citi Handlowym, który zaciąga w nim pożyczkę może otrzymać 1% jej wartości. Pożyczka w Banku Pocztowym polega na zwolnieniu kredytobiorcy z opłaty prowizyjnej dla zobowiązań zaciąganych w dniach od 7 do 12. grudnia. BGŻ proponuje „Pierwszą gwiazdkę wśród pożyczek" na korzystniejszych niż dotychczas warunkach. W PKO BP promocyjna oferta natomiast wykracza poza okres świąt i można z niej skorzystać również w okresie późniejszym.
Mimo że okres świąteczny to prawdziwe żniwo dla kredytodawców i do tej pory banki zawsze wykorzystywały ten fakt o starały się tak przygotować swoje oferty, żeby zmaksymalizować swoje zyski, to jednak większość banków nie zdecydowała się ani na obniżki oprocentowania, ani na zmniejszenie dodatkowych kosztów pozyskania kredytu gotówkowego. Skupiają się one na stałym poziomie sprzedaży swoich produktów przy wyższych marżach.
Przyczyną tego stanu rzeczy jest kryzys finansowy. Instytucje finansowe nauczone doświadczeniem z lat poprzednich ostrożnie podchodzą do akcji kredytowej. Wysoki odsetek dłużników niespłacających swoich zobowiązań, który dotyczy głównie kredytów i pożyczek gotówkowych spowodował, że przystopowano z liberalną polityką kredytową. Udostępnienie gotówki każdemu i przy minimum formalności należy już do przeszłości. Nadeszły czasy, w których banki przystopowały z hojnością. Kiedy to się zmieni ciężko powiedzieć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena