Mimo kryzysu liczba kart kredytowych w Polsce cały czas rośnie, wzrasta również zadłużenie na nich. Stale zwiększa się odsetek niespłacanych kredytów.

Data dodania: 2009-09-09

Wyświetleń: 1514

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niepokojącą tendencją jest fakt, że większość dłużników spłaca tylko minimalną kwotę zadłużenia wymaganą przez bank, co często pokrywa tylko miesięczne odsetki, a nie kapitał. Wiele zobowiązań ponadto nie jest regulowanych w terminie, co sprawia że dług bardzo szybko rośnie i pojawia się problem z jego spłatą.

Karty oferowane przez polskie banki są coraz mniej zróżnicowane, ponadto opłaty za nie oraz oprocentowanie  rosną.  Karty często różnią się tylko jakimiś pojedynczymi cechami, co łatwo można zaobserwować korzystając z różnego rodzaju porównywarek.

Płacemniej.pl – najbardziej popularna porównywarka usług dla gospodarstw domowych i firm w Polsce umożliwia porównanie usług finansowych, w tym 45 kart kredytowych. Średnia wysokość oprocentowania kredytu zaciągniętego za pomocą karty wynosi 20%. Najbardziej korzystną procentowo ofertę ma mBank. Oprocentowanie Visy Platinum wynosi 12%. Jednak w tym przypadku niskie oprocentowanie równoważone jest wysoką opłatą za kartę – aż 390,00 zł rocznie.  Na drugim miejscu plasuje się Compensa Visa Classic, z co prawda wyższym oprocentowaniem (18%) ,  ale za to z niższą opłatą.

Porównanie kart kredytowych i wybranie najbardziej odpowiedniej dla siebie wymaga określenia własnych preferencji. Należy ustalić jakie cechy danej karty są dla nas najbardziej istotne, po czym można już przejść do dokładnego porównania. Z pomocą platformy placemniej.pl  osoba szukająca optymalnej dla siebie oferty może porównać oprocentowanie , okres bezodsetkowy, a także opłaty za wydanie karty.  Ponadto możliwym jest dokładne przyjrzenie się  dodatkowym kryteriom takim jak:

- limit kredytowy

- oprocentowanie transakcji bezgotówkowych

- oprocentowanie transakcji wypłaty gotówki

- prowizja za operacje bezgotówkowe na terenie Polski

- prowizja za operacje bezgotówkowe za granicą

- wypłaty gotówki w bankomatach i oddziałach banków na terenie Polski

- wypłaty gotówki w bankomatach i oddziałach banków za granicą

W zależności od tego, jakie będzie główne przeznaczenie danej karty można dużo łatwiej dokonać wyboru. Osoba  często korzystająca z karty za granicą, dla której kredyt nie ma znaczenia nie będzie sugerowała się wysokością oprocentowania, lecz kosztami operacji zagranicznych.

Natomiast dla osoby potrzebującej kredytu krótkookresowego istotna jest długość okresu bezodsetkowego i oprocentowanie.  Lepiej jednak zakończyć korzystanie z dobrodziejstwa tego kredytu w odpowiednim czasie i spłacić swoje zadłużenie. Spłacanie tylko minimalnej raty powoduje stałe pogarszanie się sytuacji i pociąga za sobą dodatkowe koszty. Banki pobierają ponadto dodatkowe opłaty za zaległości w spłatach , co dodatkowo utrudnia położenie dłużnika.

Rozsądne używanie karty może ułatwić życie jej użytkownika. Należy jednak pamiętać że istnieje granica, której przekroczyć nie można, aby nie nakręcić spirali długu. Niestety coraz więcej osób wykorzystuje plastikowe pieniądze jako źródło szybkiego kredytu, co w przyszłości może być katastrofalne w skutkach nie tylko dla nich, ale również dla całego systemu bankowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena