Dla niewtajemniczonych phising to termin wywodzący się branży komputerowej. Mówiąc krótko oznacza on podstępne wykradanie haseł oraz poufnych informacji od użytkownika sieci.

Data dodania: 2010-08-20

Wyświetleń: 1711

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oszuści często podają się za jakąś instytucję bądź osobę godną zaufania by w ten sposób wyłudzić dane do naszego konta w celu wykorzystania go do celów przestępczych, min. do wysyłania spamu.

Ofiarami sieciowych przestępców pada bardzo wielu internautów. Na szczęście prognozy dotyczące globalnego spamu są coraz bardziej optymistyczne.

Według raportu opracowanego przez KaperskyLab ilość niechcianej poczty znacząco spada. Radykalnie zmniejszył się także odsetek maili zawierających phisingowe odnośniki. Przyczyn należy szukać w rosnącej świadomości internetowej społeczności na temat phisingu i nielegalnego spamu.

Coraz więcej osób otrzymując od swojego banku lub innej instytucji maila, który zawiera odnośnik kierujący do zupełnie innej strony rozpoznaje go jako bezprawne działanie i najczęściej ignoruje.

Phising najmocniej celuje w branże finansową, narażeni są więc posiadacze internetowych kont bankowych czy internauci robiący zakupy w sieci. Mniej zagrożeni są posiadacze kont na portalach społecznościowych, gdyż jak pokazuje raport ataki na tym polu są sporo rzadsze.

W niechlubnym zestawieniu państw najbardziej narażonych na globalny spam Polska znajduje się nadal w czołówce. Co prawda jest lepiej niż w poprzednim roku, nadal jednak zajmujemy wysoką – ósmą pozycję. W czołówce znalazły się także Włochy, Rosja i Wietnam. Bezapelacyjne pierwsze miejsce nadal przysługuje USA.

Prognozy są jednak optymistyczne. Z jednej strony rośnie bowiem świadomość użytkowników na temat oszustw w sieci, z drugiej coraz więcej specjalistów walczy z nielegalnym spamem. Pozostaje nam mieć nadzieję, że za jakiś czas w ogóle nie będziemy mieć do czynienia z tym zjawiskiem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena