Bezpieczeństwo danych w sklepie internetowym to kwestia ważna tak z punktu widzenia Klienta, jak i sprzedawcy. Internet nadal jest traktowany jako medium niebezpieczne - Klienci chcą mieć pewność, że podczas robienia zakupów podane przez nich dane są bezpieczne i nie dostaną się w niepowołane ręce.

Data dodania: 2012-05-09

Wyświetleń: 1202

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ty musisz im to bezpieczeństwo zapewnić – jeśli to zrobisz, zyskasz zaufanie – a to w branży e-commerce jest bezcenne.

Jak niewielu właścicieli sklepów zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, świadczą statystyki - tylko nieco ponad 20% sprzedawców internetowych stosuje certyfikaty ssl w swoich sklepach.

CZYM SĄ CERTYFIKATY SSL?
Mówiąc najprościej, to protokół zapewniający bezpieczeństwo przepływu danych między komputerem Klienta a serwerem sklepu. Przesyłane dane są odpowiednio szyfrowane, dzięki czemu nawet jeśli dostaną się w niepowołane ręce, nikt nie zrobi z nich użytku.

Certyfikaty ssl są wykorzystywane przez banki internetowe, instytucje administracyjne i organy państwowe – jednym słowem wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ochrona danych przesyłanych drogą elektroniczną.

Sklepy stosujące ceryfikaty ssl mają odpowiednie oznaczenia: adres zabezpieczonej strony zaczyna się od https://, a nie od http://. O tym, czy sklep jest chroniony, informuje także przeglądarka, gdzie podczas wyświetlania strony sklepu pokazuje się ikonka kłódki, informująca o bezpiecznym połączeniu.

Istnieją także firmy, które wydają certyfikaty bezpieczeństwa dla poszczególnych serwerów i na pewno warto taki certyfikat posiadać, gdyż jest on poświadczeniem autentyczności właściciela domeny czy serwera.

Wszyscy działający w branży e-commerce muszą mieć świadomość, że ochrona danych osobowych nie jest ich dobrą czy złą wolą. Jest to obowiązek nałożony na nich przez Ustawę o ochronie danych osobowych i jej lekceważenie będzie łamaniem przepisów prawa.

Licencja: Creative Commons