Czy cierpisz czasami na prokrastynacje? Zwlekasz ze zrobieniem czegoś do ostatniej chwili albo ciągle przekładasz niektóre sprawy w nieskończoność?  

Natknąłem się ostatnio na listę 100 sposobów na zwiększenie swojej produktywności. Wiele było napisanych z jajem i dla poprawy humoru, część stosuje od dawna, a niektóre właśnie poznałem i od razu wprowadziłem w życie.

 

Sama wiedza o nich oczywiście nic nie daje, ale stosowane regularnie wyrobią w Tobie bardzo przyjemny nawyk bycia maksymalnie wydajnym. Wszyscy przecież pragniemy być jak najbardziej produktywni, ponieważ o wiele prościej i wygodniej się wtedy żyje.

 

Poniżej wypisuje „30 sposobów na zwiększenie swojej produktywności”. Wszystkie są przetestowane, a regularne wykonywanie ich przynosi niesamowite efekty. Nie wierz mi na słowo i najlepiej sam sprawdź jak rośnie Twoja wydajność.

 

1)Ćwicz. Twój organizm potrzebuje dotlenienia. 30 minut ćwiczeń zapewni Ci wyższy poziom energetyczny i lepsze samopoczucie, poprawi metabolizm oraz koncentracje.

2)Wyznaczaj dzienne cele. Łatwo jest zmarnować dzień jeśli nie miało się na niego żadnego planu. Wieczorem spisuj co planujesz na następny dzień. Zdecyduj co będziesz robił, a później to zrób.

3)Dziel czas na bloki. Przeznaczaj na zadania od 60 do 90 minut.

4)Jedna cegła naraz. Koncentracja tylko na jednej rzeczy podnosi Twoją efektywność o ponad 50%.

5)Zjedz tę żabę. Najtrudniejsze zadanie zrób jako pierwsze w ciągu dnia. Wykonanie najbardziej wymagającej pracy jako pierwszej da Ci komfort psychiczny i zapewni Ci dużo energii na cały dzień. 

6)Zrób to teraz! Powtarzaj to sobie tak długo aż nie będziesz mógł ze sobą wytrzymać i będziesz wolał przystąpić do działania niż dalej to mówić.

7)Wyznaczaj sobie limit czasowy. Bez niego będziesz rozciągał każdą czynność jak tylko się da, limit da Ci poczucie presji i zmotywuje do działania.

8)Bądź punktualny. Po pierwsze jest to nawyk. Po drugie spóźnialscy zawsze tracą. Po trzecie, najzwyczajniej w świecie nie wypada się spóźniać.

9)Podążaj za intuicją. Zazwyczaj podpowiada Ci to co dla Ciebie właściwe.

10)Zabij wszystkie trolle. Pozbądź się ze swojego życia wszystkich negatywnych, marudzących ludzi. Niech idą niszczyć życie komuś innemu. Trzymaj się z ludźmi, którzy są pozytywni, szczęśliwi i odnoszą sukcesy. 

11)Bądź systematyczny. Wszystko się kumuluje, więc nawet robiąc jedną rzecz dziennie (przeczytane 20 stron książki, każde odłożone 5 złotych, wpis na blogu…),  po miesiącu da Ci jej 30krotność. 

12)Wychodź ze swojej strefy komfortu. Statek jest bezpieczny gdy stoi w porcie, ale nie po to się buduje statki.

13)Pozbądź się rozpraszaczy. Gdy nad czymś pracujesz wyłącz telefon i komunikator. Jeden sms czy mail jest w stanie odciągnąć Cię od pracy na chwilę, która może zamienić się w godzinę lub więcej albo spowodować, że nie wrócisz już do wcześniej wykonywanego zadania.

14)Zakochaj się. Miłość uskrzydla i potrafi wydobyć z nas pokłady energii o jakich nawet nie śniliśmy. Odblokowuje potencjał i motywuje nas do robienia rzeczy wcześniej uznawanych za niewykonalne.

15)Nagradzaj się. Wszyscy uwielbiamy pracować dla większego celu. Po każdym zakończonym zadaniu podaruj sobie coś miłego

16)Zasada 30 dni. Zdecyduj co nowego chcesz zmienić w swoim życiu i powtarzaj to przez 30 dni. Właśnie tyle potrzeba żeby stało się to Twoim nawykiem.

17)Offline. Ogranicz czas przesiadywania na wszelakich portalach społecznościowych, komunikatorach czy grach online. Zamiast tego przeznacz czas na swoje prawdziwe życie i daj trochę odetchnąć swojej mafii, farmie lub zabitym orkom.

18)Duże dziel na mniejsze. Jeśli masz duży projekt przez, który czujesz się przytłoczony – podziel go na mniejsze części i rób je po kolei. Nie dasz rady zjeść słonia w całości, ale po kawałek po kawałku bez wątpienia Ci się uda.

19)Afirmacje. „Mogę to zrobić”, „Przyciągam pieniądze”, „Jestem pewny siebie”… Myślisz, że to bez sensu? Możesz zrobić to w co wierzysz, a często powtarzane afirmacje umacniają Twoją wiarę tak mocno, że w końcu staje się rzeczywistością.

20)Posprzątaj miejsce pracy. Kiedy przystępujesz do pracy pozbądź się z pola widzenia wszystkich rzeczy z nią niezwiązanych. 

21)Zaplanuj swój dzień. Dzięki temu stworzysz mapę naprawdę istotnych rzeczy , które musisz zrobić zamiast dryfować między tym co nieważne lub niewymagające nagłości.

22)80/20. Stosuj zasadę Pareto gdzie tylko się da. Skupiaj swoją energię na tych krytycznych 20% swojej pracy po to aby osiągać 80% jej efektów. Nigdy odwrotnie.

23)Oddelegowuj zadania. Jeśli nie musisz czegoś robić, a może to zrobić ktoś inny. Nie zabieraj mu tej przyjemności i podziel się z nim pracą.

24)Stawiaj sobie wyzwania… Nic tak nie stymuluje umysłu jak dobrze postawione wyzwanie. 

25)…i dąż do ich wykonania. Nic tak nie działa na Ciebie jak satysfakcja z triumfu nad samym sobą. 

26)Czytaj. Nie masz i raczej nie będziesz miał nigdy problemu, którego nie rozwiązano wcześniej i nie napisano o tym książki. Rozwój samego siebie to Twoja najlepsza inwestycja.

27)Wstawaj rano. Im więcej dnia będziesz miał do dyspozycji tym więcej będziesz mógł zrobić. Im wcześniej zrobisz to co istotne tym więcej czasu będziesz miał później dla siebie.

28)Klarowność. Jeśli wiesz co chcesz zrobić i dlaczego, to „jak” natychmiastowo przestaje być problemem.

29)Znajdź swój autorytet. I postępuj tak jak on. Jeśli jemu się udało, to Tobie uda się to szybciej, ponieważ nie musisz wymyślać koła na nowo tylko idziesz sprawdzonym szlakiem.

30)Trenuj swoje najważniejsze umiejętności. Zidentyfikuj w czym jesteś dobry i codziennie dąż do tego aby być choć trochę lepszy niż dzień wcześniej.

Licencja: Creative Commons