Letni czas to nie tylko przygoda, słońce i przyjemności. Lato pociąga za sobą szereg wyzwań, którym musi sprostać pracownik i pracodawca.     

Data dodania: 2010-08-14

Wyświetleń: 2253

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Letni czas to nie tylko przygoda, słońce i przyjemności. Lato pociąga za sobą szereg wyzwań, którym musi sprostać pracownik i pracodawca.

Pogoda latem sprzyja raczej leniuchowaniu w cienistym zakątku ogrodu lub na plaży, zdecydowanie nie jest odpowiednia na ciężką pracę, zwłaszcza tę fizyczną wykonywaną na świeżym powietrzu. Nie sprawia to jednak, że robotnicy drogowi, budowlańcy czy ogrodnicy mogą zrobić sobie dwumiesięczne wakacje. Są jednak prawa, które im przysługują.

Najważniejszym z nich jest chyba obowiązek zapewnienia przez pracodawcę napojów (ich rodzaj oraz schłoszenie jest sprawą dowolną). Taki przywilej przysługuje pracownikom przy pracach w temperaturze powyżej 28°C lub przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (mężczyźni) i 1000 kcal (kobiety). Ważna jest także wartość wskaźnika obdiążenia termicznego przy pracach na przestrzeni otwartej - jeśli przekracza 25°C, sytuacja jest podobna jak w dwóch pozostałych punktach.

Jeśli chodzi o pracę w pomieszczeniu zamkniętym, pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki. Brak ściśle określonych regul, jednak w przepisach BHP znajdujemy wzmiankę, pracownik młodociany nie może pracować w pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 30°C, a wilgotność powietrza jest wyższa niż 65%. Kodeks pracy określa tę kwestię nieprecyzyjnie, jednak również zapewnia pracownikowi pewne prawa: „w czasie pracy temperatura pomieszczeń, w których znajdują się stanowiska pracy, musi być odpowiednia dla organizmu ludzkiego, z uwzględnieniem metody pracy oraz wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania”.

Podczas upałów pośrednio pracodawcę dotyczy również odzież robocza. Pracodawca ma obowiązek zajmowac się praniem i konserwacją takiego roboczego ubrania, zatem latem będzie musiał wykonywać to częściej. Jeśli pracodawca tego nie robi, przysługuje nam ekwiwalent pieniężny za dbanie o odzież we własnym zakresie.

Artykuł na podstawie: Wysoka temperatura w pracy

Licencja: Creative Commons
0 Ocena