Tkanka tłuszczowa w organiźmie - Należy pamiętać, że sama masa ciała dostarcza znikomych informacji na temat ilości tkanki tłuszczowej i mięśni oraz ogólnej hydratacji i kondycji organizmu.

Data dodania: 2010-08-08

Wyświetleń: 2811

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Również sam wskaźnik masy ciała (BMI) nie stanowi wystarczającej podstawy do określenia poziomu metabolizmu człowieka, a tym bardziej do skomponowania odpowiedniej diety.

Niezależnie od masy ciała, jeśli proporcje beztłuszczowej i tłuszczowej masy ciała znajdują się w granicy zalecanych norm, ryzyko wystąpienia powikłań związanych z otyłością jest niewielkie. Posługując się jedynie parametrem masy ciała oraz BMI może się okazać, że dana osoba uznana wg tabeli wagowo-wzrostowej za otyłą, ma idealny skład ciała. I odwrotnie, osoba, która wg wskaźnika BMI posiada prawidłową masę ciała, może mieć nadmiar tkanki tłuszczowej. Szczególnie niebezpieczny jest nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzonej w okolicy brzucha. Istnieją dowody, wskazujące, iż ryzyko wystąpienia zespołu polimetabolicznego wzrasta wyraźnie u osób z otyłością brzuszną (wisceralną).

Nie należy zapominać iż nie tylko nadmiar, ale również niedobór tkanki tłuszczowej może stanowić poważne ryzyko dla zdrowia, ponieważ jak wiadomo pełni ona szereg funkcji metabolicznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niepokojący w ostatnich latach wzrost zachorowań na anoreksję i bulimię oraz notoryczne odchudzanie się, zarówno wśród osób dorosłych, jak i nastolatków, wymaga zwrócenia uwagi na poprawny skład ciała. 

W praktyce, prawidłowo wykonana analiza składu ciała w połączeniu z indywidualną dietą i odpowiednimi ćwiczeniami, może stanowić bazę dla zapobiegania i leczenia chorób cywilizacyjnych, takich jak: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, czy też choroby układu krążenia. Analiza składu ciała, wykonana za pomocą bioimpedancji elektrycznej dostarcza m.in. takich informacji jak: tłuszczowa i beztłuszczowa masa ciała, masa mięśniowa, masa kości, zawartość wody. Analizatory wykonujące wieloczęstotliwościowy pomiar pozwalają na określenie oprócz całkowitej zawartości wody w organizmie, również wodę wewnątrz i zewnątrzkomórkową.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena