Nie ma idealnej definicji ram. Jest to po prostu odbieranie tego samego zjawiska, lub tej samej wypowiedzi w różny sposób. Mimo wszystko lepiej to zagadnienie zilustruje przykład.

Data dodania: 2007-09-10

Wyświetleń: 5865

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie ma idealnej definicji ram. Jest to po prostu odbieranie tego samego zjawiska, lub tej samej wypowiedzi w różny sposób. Mimo wszystko lepiej to zagadnienie zilustruje przykład. Wyobraź sobie dwie sytuacje:
Sytuacja pierwsza: Dzwoni do ciebie kolega z radosnym tonem głosu i mówi, że chce ci coś powiedzieć.
Sytuacja druga: Zaczepia cię szef . Widać, że dzisiaj nie ma humoru i mówi, że musi ci coś powiedzieć.

Zwróć uwagę na to, że słowa wypowiadane przez te dwie osoby są takie same. O co więc chodzi? Musisz wiedzieć, że słowa wypowiadane przez ludzi stanowią niewielką część przekazu. Znacznie ważniejszy jest przekaz niewerbalny (mowa ciała, głos), oraz wcześniejsze doświadczenia z tymi osobami. Nasz mózg przetwarza te sygnały. Dzięki temu możliwe jest wystawienie opinii o danej osobie. Zdarza się, że z kimś nigdy jeszcze nie rozmawiałeś, a mimo tego jesteś już w stanie powiedzieć kilka słów o nim. Szczególnie dobre w rozpoznawaniu tych sygnałów są kobiety. Niektóre są w stanie powiedzieć dużo o mężczyźnie patrząc tylko na jego buty.
Jeżeli już otoczenie wyrobi sobie zdanie na twój temat to bardzo trudno je zmienić. Wymaga to wielu zabiegów (można by o tym napisać całą książkę). Pamiętaj tylko, że słowa wypowiadane bez emocji nie są dobrze odbierane.
Rozmowa w sprawie pracy: Patrz się rozmówcy prosto w oczy. Mów stosunkowo wolno, nieco obniżonym głosem w jednakowym tempie. Sygnalizujesz w ten sposób, że jesteś odpowiednim pracownikiem na to stanowisko. Znasz swoją wartość i jeżeli nie przyjmą cię na tą posadę to możesz pracodawca zrobi ogromny błąd.
Żartowanie z przyjaciółmi: Mów dosyć szybko (nie należy przesadzać), cały czas się uśmiechaj. Pamiętaj, że dobry humor przechodzi na odbiorcę twojego komunikatu.
Teraz praca domowa. Przypatrz się osobom, którzy mają charyzmę. Zwracaj uwagę na to, jakie gesty wykonują i jakim tonem głosu mówią i zastanów się co dzięki temu uzyskuje.

PAMIĘTAJ! Są ludzie, którzy rodzą się z charyzmą i tego nie kwestionuję, jednak już dawno obalono mit, że nie zdobędziesz charyzmy w inny sposób. Można ją zdobyć dzięki ciągłej racy nad sobą.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena