Bardzo powszechne wśród osób, które zaczynają sobie nie radzić ze spłatą kredytów, ale nie tylko u takich jest "ulżenie sobie" poprzez konsolidację kredytów.

Data dodania: 2010-08-05

Wyświetleń: 1307

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na pierwszy rzut oka takie posunięcie wydaje się logiczne i bardzo korzystne. Miesięczna kwota spłaty kredytów jest zmniejszona dzięki czemu zostaje nam co miesiąc w porfelu trochę więcej gotówki. W długim okresie jednak tego rodzaju pożyczki na konsolidację kredytów mają katastrofalne skutki, ponieważ ta miesięczna kwota gotówki, która nam zostaje pojawiła się dzięki temu, że zwiększono kwotę długu i wydłużono okres spłaty kredytu.

Jeżeli kwoty, które ci dzięki konsolodacji zostają inwestujesz lub chociażby odkładasz to jeszcze jest to do zaakceptowania. Jeżeli natomiast kwotę, o którą zmniejszyły ci się miesięczne kwoty spłat wydajesz to konsolidacja sprawi tylko, że staniesz się biedniejszy.

Załużmy, że masz kilka kredytów i postanawiasz je skonsolidować, żeby płacić jedną niższą ratę. Firma zajmująca się konsolidacją najczęściej wystawia czeki twoim wierzycielom gwarantujące ich „zaspokojenie”. Tym samym twoje kilka kredytów zostało połączone w jeden i dzięki temu twoja miesięczna rata jest niższa niż suma rat przed konsolidacją.

Wygląda to na rewelacyjne rozwiązanie, ale tylko do czasu gdy nie przyjrzysz się temu z matematycznego punktu widzenia. Niższe płatności są wynikiem wydłużenia okresu spłat. Gdy taka sama kwota pieniędzy pożyczona jest np. zamiast na 5 to na 10 lat nawet  przy takim samym oprocentowaniu to kwota odsetek do zapłaty będzie o wiele większa. Czyli de facto sprawia to, że popadamy w jeszcze większe długi.

Konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na inwestycje, które pozwolą nam zarobić.

Jest jedna sytuacja, w której konsolidacja jest wręcz wskazana. Jest to sytuacja, w której jesteś właścicielem co najmniej dwóch nieruchomości, które wynajmujesz i na, które masz zaciągnięte oddzielne kredyty hipoteczne. W takim przypadku koszty kredytów pokrywasz z czynszów najemców. Zaoszczędzone na konsolidacji pieniądze powiększają wtedy twoje dochody z wynajmu nieruchomości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena