Podejrzewasz u siebie podagrę? Nie załamuj się, z tą chorobą - chociaż utrudniającą życie człowiekowi, naprawdę da się żyć. Mam nadzieję, że w poniższym artykule dowiesz się więcej na temat podagry i zaczniesz cieszyć się życiem, a dnę moczanową zaczniesz wkońcu akceptować.

Data dodania: 2010-07-20

Wyświetleń: 3543

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dna moczanowa jest wynikiem zaburzeń przemiany materii prowadzących do nadmiaru kwasu moczowego w organizmie. Jest odmianą zapalenia stawów, swoistą reakcją na drażniące złogi kryształów moczanowych powstających w jamie stawowej. Pomimo wyjątkowo silnego bólu na początku choroby, daje się szybko wyleczyć, dlatego nie powinniśmy się od razu zamartwiać. W łagodnie przebiegających przypadkach wystarcza sama dieta.

Jeżeli mamy podejrzenie zachorowania na dnę moczanową, czyli budzi nas w nocy nagły i ostry ból stawu, pojawia się obrzęk i uczucie gorąca w stawie, w pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się do lekarza. Może się okazać, że przyczyna bólu stawów jest zupełnie inna. Lekarz skieruje nas na badanie krwi i moczu.

Dna moczanowa - leczenie

Standardowe leczenie dny moczanowej chętnie stosowane przez wielu lekarzy w ostrym napadzie dny polega na podawaniu środka przeciwzapalnego - kolchicyny, leku znanego od setek lat. Jednakże trzeba uważać, bo kolchicyna może mieć niepożądane działanie uboczne lub wchodzić w interakcję z wieloma lekami - przeciwdepresyjnymi, uspokajającymi lub przeciwhistaminowymi. Nie wolno jej stosować w ciąży ze względu na możliwość powstania wad wrodzonych u płodu. Utrzymanie równowagi kwasu moczowego w organizmie można osiągnąć dzięki diecie i w razie konieczności przez stosowanie leków takich jak allopurinol, zmniejszający wytwarzanie kwasu moczowego. Allopurinol może powodować wysypkę, senność i dezorientację oraz ma niepożądane działanie uboczne w skojarzeniu z innymi lkami, zwłaszcza przeciwkrzepliwymi i moczopędnymi. W celu długotrwałego zwiększenia wydalania kwasu moczowego zaleca się probenecid i sulfinpirazon. Podobnie jednak jak inne leki stosowane w dnie mogą one wchodzić w niepożądaną interakcję z innymi lekami i powodować powikłania istniejących chorób, takich jak choroby krwi, choroba wrzodowa lub schorzenia nerek.

Każdy kto dozna napadu dny, wie, że najważniejsze jest uśmierzenie bólu. Ubranie lub przykrycie czymś obrzmiałego, wrażliwego stawu tylko zwiększa ból, toteż większość lekarzy radzi chorej stopy lub nogi niczym nie przykrywać, nawet podczas snu. Jeśli możesz to znieść, przyłóż na bolący staw plastikowy woreczek z kostkami lodu albo torebkę mrożonki. Pomoże to zmniejszyć bolesny obrzęk. Owiń zimny worek miękką szmatką lub ręcznikiem i przyłóż do bolącego miejsca najwyżej na 5 minut; w razie potrzeby powtórz procedurę.

Licencja: Creative Commons