Czym jest dzisiaj dla nas herbata? Najczęściej kojarzymy ją po prostu z saszetką pełną drobnych ziarenek, które dostać możemy w każdym markecie za dosłownie kilka groszy. Historia picia herbaty jest jednak zupełnie inna..

Data dodania: 2010-06-30

Wyświetleń: 2124

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwsze wzmianki o herbacie pojawiły się na początku naszej ery, choć wiadomo, że naszym praprzodkom znana była o wiele wcześniejszej. Już wtedy stanowiła ona cenne złoże witamin, naturalną barierę ochronną dla organizmu i oczywiście rozgrzewający napój na zimowe wieczory. Niestety, jej wartość z upływem czasu mocno się zdewaluowała. Teraz podchodzimy do niej jak do codzienności i może właśnie dlatego traci ona tak wiele.. na jakości, spadającej cenie, doborze liści z których jest tworzona i co za tym idzie ... na smaku.

Mieszkańcy Dalekiego Wschodu, od których herbata przywędrowała do Japonii, pili ją z namaszczeniem, wyczuciem i ceremoniałem parzenia, którego my - cywilizowani, zupełnie nie znamy (o rozumieniu nawet nie wspominając). Herbatę parzyło się długo, cierpliwie, powoli - bez znanego nam dzisiaj pośpiechu, kiedy to bez chwili zastanowienia wrzucamy torebkę do szklanki, zalewamy wrzątkiem i w 5 sekund mamy gotowy napój do spożycia.

Trudno się więc dziwić, że prawdziwe herbaty szlachetne, wraz z odpowiednimi akcesoriami do ich parzenia i wiedza dotyczący tej ceremonii można dostać w wyłącznie luksusowych miejscach. I nie oznacza to wcale drogiego sklepu w centrum wielkiej galerii handlowej. O nie - specjały herbaciane z dalekiego wschodu dostaniemy raczej w klimatycznych miejscach dużych miast, małych sklepikach, w których filiżankę na próbę podaje wąsaty sprzedawca, czy w Internecie, w którym koszty magazynowania i sprowadzania takich delikatesów sa znacznie niższe.

Czy opłaca się więc płacić drożej, za coś, co możemy mieć taniej? To oczywiście zależy od tego CO chcemy otrzymać. Bo Herbata i herbata to dzisiaj dwie całkiem różne rzeczy. Jedna - stanowi zaspokojenie naszego pragnienia i jest tania, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. Druga - jest esencją smaku, którego nie znamy, ale który jest też źródłem cennych witamin i naturalnej siły przyrody.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena