W ostatnich czasach coraz więcej mówi się o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Najpierw na naszym rynku pojawiły się kolektory słoneczne, a obecnie coraz większą popularność zyskują pompy ciepła. Jak działają te urządzenia grzewcze? I dlaczego warto je zainstalować w swoim domu?

Data dodania: 2010-06-25

Wyświetleń: 1795

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejszą zaletą energii słonecznej jest jej odnawialność. Jej zasoby są regenerowane przez promieniowanie słoneczne, dlatego energia odnawialna nigdy się nie wyczerpie. Poza tym ceny paliw tj. węgiel stale rosną. Natomiast korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest darmowe. Wymaga jedynie jednorazowego nakładu finansowego przy zakupie urządzenia grzewczego. Nie można też pominąć faktu jak zastąpienie tradycyjnych źródeł energii wpływa na środowisko. Ograniczamy w ten sposób emisję szkodliwych substancji, dzięki czumu możemy oddychać czystszym powietrzem. Obecnie, gdy zanieczyszczenie środowiska jest tak alarmującym problemem warto pomyśleć jak ja przyczyniam się do dbania o nasz wspólny dom.

Kolektory słoneczne
Jeśli zdecydujemy się skorzystać z energii słonecznej mamy do wyboru kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Solary bezpośrednio wykorzystują promienie słoneczne. Działają na tej zasadzie, że absorbują ciepło przez powłokę wykonaną z blachy miedzianej. W spodniej części znajdują się kanały miedziane przez które przepływa płyn grzewczy. Promienie słoneczne nagrzewają nośnik energii cieplnej, który następnie oddaje swoje ciepło wodzie zgromadzonej w specjalnym zbiorniku. Są dwa rodzaje kolektorów próżniowe i płaskie. 

Pompy ciepła
Okazuje się, że świetnym absorbem ciepła jest nasza ziemia. Przez całe lato słońce nagrzewa powierznię i wszystko co na niej. Grunt rozgrzewa się i kumuluje w sobie ciepło. Możemy skorzystać z tej energii umieszczając w ziemi wymiennik ciepła, który w miesiące zimowe umożliwi pobieranie ciepła z gruntu. Uzyskana w ten sposób energia może zostać wykorzystana do ogrzania domu. 


Podsumowując: naprawdę warto zainwestować w urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Oczywiście jest to kosztowna inwestycja, ale przy obecnych dotacjach można pokusić sie o zastosowanbie tego ekonomicznego rozwiązania w naszym domu. 

Licencja: Creative Commons