Nie mamy wpływu na podwyżki gazu czy prądu. Jednak przy użyciu nowoczesnych rozwiązań możemy podjąć kilka prostych kroków, aby zmniejszyć ich zużycie.

Data dodania: 2010-12-16

Wyświetleń: 1334

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nagrzewnica jest urządzeniem przeznaczonym do ogrzewania powietrza, które przepływa przezeń ruchem wymuszonym za pośrednictwem wbudowanego wentylatora oraz dostarczanego paliwa. Obecnie coraz częściej tego typu instalacje znajdują szerokie zastosowanie w sektorze zarówno usługowym jak i przemysłowym, stając się integralną częścią budynków takich jak magazyny, sklepy, biura, kościoły czy kompleksy sportowe.

Warto wspomnieć o istnieniu nagrzewnic przenośnych, bez odprowadzania spalin ze sterowaniem ręcznym lub automatycznym powszechnie używanych na budowach, w szklarniach, tunelach foliowych oraz budynkach inwentarskich. Jednym słowem wszędzie tam gdzie konieczna jest prawidłowa wentylacja pomieszczenia.

Nagrzewnice służą również do suszenia i rozmrażania oraz utrzymywania dodatnich temperatur w przypadku takich wymagań. Stanowią źródło dwutlenku węgla niezbędnego w procesie długotrwałego przechowywania produktów roślinnych. Większość  z nich wyposażono w system wyłączający urządzenie w przypadku jakiejkolwiek awarii.

Istnieje kilka możliwych podziałów nagrzewnic. Ze względu na przeznaczenie rozróżnia się nagrzewnice pomieszczeniowe, samochodowe oraz przemysłowe. Biorąc pod uwagę budowę tych urządzeń wyróżnia się nagrzewnice stacjonarne, mobilne, wiszące, wbudowane w zespół maszyn.

Kolejną kategorią podziału tych urządzeń jest rodzaj stosowanego w nich paliwa. Nagrzewnice gazowe na propan-butan wytwarzają czyste, ciepłe powietrze. Nie wymagają one kominów, ale w celu umożliwienia spalania należy zapewnić dopływ powietrza.

Nagrzewnice wodne charakteryzują się niewielkimi, kompaktowymi wymiarami, sporą wydajnością oraz mocą przekraczającą 100 kW, niezbędną do odpowiedniego ogrzania nawet dużych pomieszczeń. Powietrze w nagrzewnicach wodnych podgrzewa się za pośrednictwem wymiennika aluminiowego, przez który przepływa gorąca woda. W ten sposób energia cieplna przekazywana jest przez lamele i powietrze uzyskuje podwyższoną temperaturę. Do zasilania może stosować gorącą wodę lub glikol. Podobnie jak nagrzewnice gazowe sprawdzają się w pomieszczeniach z hodowlą roślinną - spalając tlen, wydzielają CO2, potrzebny roślinom. Do zasilania nagrzewnicy posłużyć może również olej opałowy, ropa lub mazutem (nagrzewnice tzw. olejowe), energia elektryczna (nagrzewnice elektryczne), a także węgiel, drewno czy koks (nagrzewnice na paliwa stałe).

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie energii oraz zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniu może być zastosowanie tzw. systemu kurtyn powietrznych. Celem tych urządzeń jest wytworzenie bariery pomiędzy pomieszczeniami, bądź strefami o różnych temperaturach np. między ogrzanym powietrzem wewnątrz lokalu, a chłodem na zewnątrz.

Dla przykładu w okresie zimowym, nawiewany strumień ciepłego powietrza zapobiega przedostawaniu się powietrza chłodnego do pomieszczenia, ograniczając tym samym straty ciepła, a co za tym idzie również straty energii. Natomiast latem stanowi doskonałą barierę przed gorącym powietrzem napływającym z zewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo kurtyny powietrzne utrudniają wtargnięcie do wnętrza kurzu, spalin i owadów.

Warto pamiętać, że przy doborze odpowiedniego urządzenia należy brać pod uwagę przede wszystkim wysokość montażu, szerokość otworu drzwiowego oraz stopień dogrzania pomieszczenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena