Budżetowanie to w największym skrócie zajmowanie się budżetem. Zaczynając od przygotowania go, podczas którego decyduje się na co będą przeznaczane pieniądze, które firma zarobi i w co warto zainwestować. Następnie budżet jest sprawdzany i dyskutowany, jeżeli wszystko się zgadza i nikt nie ma żadnych zastrzeżeń to zostaje zatwierdzony. Mając gotowy i zatwierdzony budżet, pozostaje już tylko wdrożenie go i kontrola wykonywania wszystkich zawartych w nim planów. Wszystkie te procesy są łącznie nazywane budżetowaniem.
Im większa firma, tym bardziej skomplikowane jest budżetowanie. W małych firmach proces ten może być kontrolowany tylko przez właściciela i nie wymaga on dużo pracy, ani wiedzy. Niektórzy mogą nawet nie wiedzieć, że czynności związane z planowaniem wydatków i kontrolą finansów firmy tak właśnie się nazywają. Im większe przedsiębiorstwo tym proces budżetowania staje się coraz bardziej skomplikowany i wymaga coraz więcej uwagi. Bardzo duże firmy mają specjalne działy, w których pracują ludzie odpowiedzialni tylko i wyłącznie za budżetowanie.
Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, bardzo pomocne stają się nowe technologie. Na rynku jest wiele firm oferujących specjalne programy, które mają pomagać osobom odpowiedzialnym za budżet w kontrolowaniu ogromnej liczby danych z nim związanych. Oczywiście każda branża ma swoją specyfikę, więc tworzone są systemy dla budownictwa, sprzedaży, dystrybucji itd.. Bez pomocy komputerów proces budżetowania w dużych firmach byłby dużo mniej wydajny i generowałby ogromne koszta. Nie dawałby też tylu możliwości obserwowania na bieżąco zmian ile umożliwiają te specjalistyczne programy.