Kwestia stosowania mundurku lub swobodnego stroju w naszym kraju nie jest ujednolicona. Niektóre placówki zdecydowały się na wprowadzenie tego rozwiązania, inne uznały, że pozostawienie swobody w tym zakresie będzie lepszą decyzją. 

Data dodania: 2020-11-30

Wyświetleń: 959

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kolorystyka mundurków szkolnych w kraju i za granicą

W wielu krajach na świecie obowiązek noszenia mundurków w trakcie szkolnych zajęć istnieje już od dłuższego czasu i spotyka się z aprobatą ze strony uczniów, nauczycieli oraz rodziców. W zależności od regionu, odzież prezentować może się w niezwykle różnorodny sposób. Jaka jest kolorystyka mundurków szkolnych w kraju i za granicą? Czym charakteryzują się poszczególne elementy tej odzieży?

Tradycja noszenia mundurków w Wielkiej Brytanii

Wielu osobom mundurek szkolny kojarzy się właśnie z Anglią. W tym kraju jego noszenie jest obowiązkowe. Pomimo tego nie budzi to sprzeciwu uczniów i kwestia ta przeważnie przyjmowana jest w sposób przychylny. Tradycyjny brytyjski mundurek składa się z blezera, na którym naszyta została tarcza placówki oraz białej koszuli z krawatem. Chłopcy noszą spodnie, natomiast dziewczynki spódnice. Do męskiego zestawu ubiera się czarne skarpetki wraz z czarnymi butami. Dziewczynki mogą założyć białe rajstopy lub pończochy oraz czarne buty. Stosowany jest również granatowy pulower, na którym znajduje się logo szkoły. Mundurki obowiązują również na znanych, angielskich uczelniach, takich jak na przykład Oxford. W tym kraju uznawane są za element prestiżu oraz powód do dumy.

Mundurki w krajach azjatyckich

Japońskie szkoły są bardzo często odzwierciedleniem hierarchii panującej w społeczeństwie. Mundurek szkolny dla Japończyków jest w pełni akceptowalny oraz bardzo istotny. W przypadku szkół podstawowych nie jest obowiązkowy, jednak duża ilość placówek decyduje się na wprowadzenie takiego rozwiązania. W szkole średniej dziewczynki noszą uniform wzorowany swym wyglądem na mundur marynarki wojennej. Składa się on z białej bluzki z granatowym kołnierzem oraz granatowej lub czarnej spódniczki, a w chłodniejsze dni uzupełnia się go o garsonkę. Na nogi zakłada się białe, czarne lub granatowe podkolanówki. Ten element ubioru stał się w kulturze japońskiej wręcz kultowy i jednoznacznie kojarzy się z tym krajem.

Chłopcy z kolei zakładają marynarkę ze stójką, którą zapina się na guziki. Na jej zewnętrznej części znajduje się logo szkoły. Pod marynarką znajduje się biała koszula, natomiast całości dopełniają spodnie z prostymi nogawkami.

Podobne rozwiązania zastosowane zostały w innych krajach azjatyckich, takich jak na przykład Korea Południowa lub Tajlandia. W Tajlandii strój charakteryzuje się głównie lekkością i wygodą. To biała koszula, do której chłopcy zakładają krawat. Stosowane są również czarne lub niebieskie spodnie oraz czarne spódnice. Korea stosuje mundurki gimnazjalne, w skład których wchodzą stylizowane kamizelki wraz z białą koszulą, krawatem  i szelkami. U kobiet w zestawie pojawia się również spódnica. Kolory poszczególnych tkanin dobierane są przez konkretną szkołę.

Uniform szkolny w odległej Australii

W przypadku Australii każda szkoła może ustalać indywidualne zasady dotyczące mundurków. Są one obowiązkowe w większości szkół prywatnych oraz publicznych. Kolorystyka tego rodzaju odzieży oparta jest głównie na barwach szkoły. Logo placówki umieszczane jest na krawacie lub znajdującej się na piersi kieszeni marynarki. Chłopcy noszą przeważnie koszulkę polo, połączoną z szortami lub długimi spodniami. Mundurki dziewczęce składają się z sukienki w kratę lub paski, którą zakłada się na bluzkę. Noszone są także spódnice w połączeniu z koszulką polo oraz marynarką. 

Obowiązek noszenia szkolnego mundurku w Polsce

W naszym kraju aktualnie nie ma obowiązku noszenia szkolnego mundurku, choć niektóre placówki zdecydowały się na wprowadzenie takiego rozwiązania. Kojarzące się z przeszłością niefunkcjonalne i nieestetyczne mundurki, zostały jednak zastąpione znacznie lepszymi rozwiązaniami. Wiele ciekawych propozycji znaleźć można między innymi za pośrednictwem strony internetowej https://www.mundurki.com/. Mundurki występować mogą zarówno w swojej eleganckiej formie, która doskonale sprawdzi się na ważne okoliczności lub też w wygodnej, codziennej wersji. 

W trakcie różnego rodzaju uroczystości, najlepiej wykorzystać klasyczną białą koszulę w połączeniu z krawatem lub kobiecą apaszką. Chłopcy dobrze prezentować się będą w prostych, garniturowych spodniach, natomiast w przypadku dziewczynek, warto zastosować dobrze dopasowane spódnice. Na co dzień natomiast najważniejsza jest wygoda. Zastosowanie znajdują wobec tego koszulki polo, które nabyć można w wielu wariantach kolorystycznych. Naniesienie na nie szkolnego logo, pozwala nadać jej charakteru i zwiększyć poczucie przynależności do określonej grupy. W okresie jesiennym i zimowym, doskonale sprawdzą się również wygodne bluzy, które dobrze dopasowują się do gustów młodzieży.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena