Każdy może mieć swojego coacha. Może nauczyć się asertywności lub odkryć swoje talenty. Jeśli tylko nie potrafi zrobić tego samemu. Coaching kojarzy się z zajętymi menedżerami, którzy mają problemy w życiu zawodowym i próbują rozwiązać je w modny sposób.

Data dodania: 2010-06-21

Wyświetleń: 2412

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Może też sprawiać wrażenie szarlatanerii ze względu na specyficzny, trudny do uchwycenia charakter. Jest czymś w rodzaju terapii psychologiczniej, w czasie której zamiast w przeszłość należy patrzeć w przyszłość. Nie rozwiązuje więc problemów i nie usuwa przyczyn danego stanu rzeczy, a jedynie próbuje zmierzyć się z nimi wyznaczając cele na przyszłość. 

Przede wszystkim pytania

Zarówno coaching biznesowy, jak i coaching osobisty polega na zadawaniu pytań. Coach, niekoniecznie psycholog, rozmawia ze swoim klientem zadając mu szereg pytań, które prowadzą do konkretnego celu. Celem tym jest wyrobienie u klienta przekonania, że wie co zrobić żeby zmienić stan rzeczy. Coaching osobisty czerpie inspiracje z wielu dyscyplin – socjologii, psychologii, rozwoju dorosłych, doradztwa zawodowego i innych.

O ile w przypadku coachingu biznesowego o cele nie jest trudno, to dla odmiany osobistej mogą pojawić się problemy. Przede wszystkim warto zdefiniować obszary, które do tej kategorii się zaliczają. Po części są to kwestie związane z karierą zawodową, po części z innymi zagadnieniami. Zdarza się, że poszczególne obszary nakładają się na siebie. Przykład? Problemy z brakiem asertywności. Klient narzeka, że nakładanych jest na niego zbyt wiele obowiązków, a przyczyną tego jest nieumiejętność odmawiania. Problem istnieje zarówno w pracy, gdzie klient musi wykonywać zadania do niego nie należące, jak i w domu, gdzie ma trudności z utrzymaniem podziału pracy między członków rodziny. W takim przypadku coaching osobisty będzie eksplorował oba obszary w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów.

Coaching osobisty może być też pomocny w określeniu własnych zainteresowań i talentów. Ponownie mamy więc do czynienia z sytuacją, która nie odnosi się wprost do życia zawodowego, jednak dotyka je pośrednio. Talent, umiejętność czy zamiłowanie do pewnych działań mogą bowiem znaleźć przełożenie na karierę, a nawet zadecydować o zmianie kierunku jej rozwoju.

W czym może pomóc?

Także pomoc przy przezwyciężeniu blokad, takich jak na przykład nieśmiałość, może przyczynić się do zmian w życiu zawodowym. Można powiedzieć, że oba obszary są dziś tak ściśle ze sobą powiązane, że nie ma możliwości prowadzenia coachingu bez zahaczania o jeden lub drugi.

W czym więc może pomóc taki coaching? Po pierwsze – może pomóc poprawić relacje z ludźmi. To szeroko pojęta komunikacja, umiejętność przekazywania innym informacji. Po drugie, uporać się z emocjami i nauczyć asertywności. Po trzecie – efektywnie stawiać cele, także te osobiste. Po czwarte wreszcie chodzi o odkrycie własnych zasobów, umiejętności, talentów. Po piąte zmiana wzorców w relacjach, czyli strategie motywacyjne oraz decyzyjne. Po szóste i ostatnie umiejętności związane z wykonywana pracą, nie związane z zarządzaniem ludźmi i zespołami np. umiejętność prezentacji, zarządzania czasem.

Jest jeszcze jeden obszar, w którym może pojawić się coaching osobisty. To – zwany z angielska – dating coaching, czyli próba poprawy zdolności interpersonalnych koniecznych do wchodzenia w związki. Obejmuje flirt, socjologię czy wywieranie wpływu.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena