Testy IQ mają długą historię. Pierwszy nich został opracowany w 1905 roku przez Alfreda Bineta, wybitnego francuskiego psychologa. Jego testy były przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Sprawdzały wiek umysłowy badanych i później na podstawie tego psycholog obliczał IQ. Wiek umysłowy dziecka dzieliło się przez jego wiek metrykalny (wiek życia) i mnożyło wynik przez 100 (stąd nazwa iloraz inteligencji, z anglieskiego intelligenece quotinet i skrót IQ). Tak więc dziesięciolatek, który rozwiązał popranie test dla dwunastolatów, miał (12/10)*100 IQ, czyli 120 IQ. Takie testy są stosowane wobec dzieci do dziś i można je rozwiązać u psychologa, jeśli chcemy sprawdzić, czy nasza pociecha prawidłowo rozwija się intelektualnie.
Podstawową wadą testów Bineta było to, że sprawdzały one jedynie IQ dzieci, a nie dorosłych. Naukowcy zaczęli opracowywać nowe testy inteligencji. Pierwszy taki test upowszechnił w 1939 roku amerykański psycholog David Weschler. Zerwał on całkowicie z koncepcją wieku umysłowego Bineta i zaczął określać inteligencję badanych na podstawie rozkładu normalnego inteligencji w społeczeństwie. Najwięcej jest ludzi przęciętnych, a im bardziej ktoś odstępuje inteligencją od ogółu, tym w mniejszej grupie się znajduje. Przyjęto, że średnie IQ będzie wynosić 100 i będzie najczęściej osiąganym wynikim wśród badanych. Rozkład inteligencji w społeczeństwie można zobaczyć na poniższym wykresie:
Wynik od 85 do 115 IQ jest wynikiem przeciętnym (normalnym) i dotyczy większości społeczeństwa. Inteligencja powyżej 115 ale poniżej 130 punktów to inteligencja ponadprzeciętna. Osoby z wynikiem ponad 130 punktów są wybitnie uzdolnione i mogą ubiegać się o członkostwo w Mensie. Z kolei iloraz inteligencji mniejszy niż 85 ale wyższy niż 70 to inteligencja niska. Wynik poniżej 70 punktów może oznaczać upośledzenie umysłowe.
Sprawdzanie swojego IQ może być świetną zabawą, czasopisma popularnonaukowe dołączają czasem przykładowe testy, można także spróbować rozwiązać dowolny darmowy test IQ dostępny w internecie. Jeśli chcemy jednak poznać swój dokładny iloraz inteteligencji, warto zapisać się na testy, które organizuje Mensa. Mimo wszystko powinniśmy pamiętać, że iloraz inteligencji nie jest żadnym wyznacznikiem wartości człowieka, ani nie wpływa specjalnie na możliwość osiągnięcia sukcesu w życiu. Jest tylko kolejnym wskaźnikiem, takim jak wzrost, średnia ocen w szkole, czy też numer buta. Nie dajmy się zwariować!