Poznaj największy wynalazek ludzkości za czasów Goethego! Zacznij od dziś patrzeć na każdą czynność w pewien specyficzny sposób, który ukierunkuje Cię na sukces!

Data dodania: 2010-05-26

Wyświetleń: 2126

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzisiaj chciałbym, abyś spojrzał na swoje życie z perspektywy księgowości. Brzmi strasznie, wiem... Ale wykonanie jest znacznie prostsze :)

Kiedyś Goethe, jeden z największych filozofów i poetów powiedział, że największym odkryciem jego czasów jest dwustronna księgowość.

Ludzie pytali dlaczego to takie ważne? Czemu, wobec innych wspaniałych wynalazków ludzkości przypisuje szczególne znaczenie tak banalnej rzeczy, jaką jest księgowość.

Goethe odpowiedział, że jej znaczenie i piękno leży właśnie w prostocie.

Dwustronna księgowość jest metaforą samego życia. Umożliwia Ci codzienny wgląd we wszystkie działania. Możesz za jej pomocą dokładnie sprawdzić każdy przychód i rozchód. Każdą sumę wprowadzasz jako aktywa, lub pasywa.

Czym są aktywa i pasywa?

Jak mówi Robert Kiyosaki, aktywa to wszystko co wkłada pieniądze do Twojej kieszeni, a pasywa – to co je stamtąd wyciąga.

Podobnie z życiem.

Aktywem jest wszystko, co zbliża Cię do sukcesu, do osiągania swoich celów, a pasywa to, co Cię oddala. Realizując swoje plany i postanowienia – zbliżasz się do swoich celów. Z drugiej strony, siedząc przed telewizorem i oglądając bezmyślnie kolejny film, tracisz czas i oddalasz się od swoich celów.

W każdej firmie, niezależnie od wielkości, wpisuje się nawet najmniejszą sumę po jednej ze stron. Dzięki temu wiesz dokładnie, gdzie płynie strumień pieniędzy.

Goethe uważał, że w życiu jest tak samo. Każda korzystna decyzja powinna być zapisana po stronie "Ma", a każda głupota i bezmyślność – po stronie "winien".

Ludzie sukcesu budują jak największą kolumnę aktywów, maksymalizują jej rozmiary, a minimalizują kolumnę pasywów.

W takim podejściu do życia, wszystko się liczy. Każde działanie, każda minuta. Dlatego warto zadawać sobie często pytanie: Czy to co robię w danym momencie zbliża mnie do sukcesu, czy od niego oddala?

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

Licencja: Creative Commons
2 Ocena