Czasy są ciężkie. Wszystkie firmy, niezależnie od tego, czy produkują podzespoły do promów kosmicznych, czy wyszukują oferty pracy z Poznania, czy też zajmują się handlem pietruszką, mają trudności z zachowaniem płynności finansowej.

Data dodania: 2010-05-20

Wyświetleń: 2023

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wydaje się, że w takich warunkach ich pracownicy powinni cieszyć się z każdego sukcesu firmy i przejawiać zadowolenie z posiadania pracy.

Tymczasem, jak wynika z badań portalu internetowego Rynekpracy.pl, aż 50% ankietowanych przyznaje otwarcie, że nie są zadowoleni ze swojej pracy. Zaledwie 20% osób twierdzi, że lubi zajęcie, które wykonuje.

Swój negatywny stosunek do pracy można zmienić, aby to zrobić należy zastosować się do kilku prostych wskazówek:

Zacznij od drobiazgów. Czasem zdarza się, że z równowagi wyprowadza Cię mały drobiazg, przez który nie możesz się skupić i który nie pozwala Ci z odpowiednim zaangażowaniem wypełniać obowiązków. Może to być grające na cały regulator radio lub źle wyregulowane oparcie fotela. Wszystko co musisz zrobić, to uświadomić sobie istnienie tego problemu i zlikwidować jego przyczyn. Kiedy dobiegające z radia jednostajne rytmy przestaną wreszcie atakować Twoje wrażliwe bębenki słuchowe, a wyprofilowane odpowiednio oparcie fotela pozwoli na zajęcie komfortowej pozycji Twoje samopoczucie znacznie się poprawi.

Zmień swoje nastawienie. Bardzo wiele zależy od nastawienia z jakim zabierasz się do pracy. Jeżeli będziesz sobie powtarzał, że wszystko pójdzie dobrze i wyobrażał sobie samego siebie, jako człowieka sukcesu, a swoje miejsce pracy, jako najwspanialsze miejsce na świecie, to wszystko dobrze się ułoży  i każde, nawet najbardziej skomplikowane zadanie, stanie się dla Ciebie łatwe i przyjemne. Dlatego zapomnij o wszystkich, dołujących „prawach Murphy’ego” sprowadzających się do jednego, niezwykle wymownego zdania, że „rzeczy pójdą tak źle, jak to tylko możliwe”. Zamiast tego naucz się gwizdać na wszystkie problemy w rytm piosenki napisanej przez członków grupy Monty Pythona i uczyń swoim życiowym mottem słowa: „Zawsze patrz na jasną stronę życia!”  

Znajdź sobie hobby. Zapamiętaj dobrze pierwsze przykazanie każdego dobrego pracownika: „Nie samą pracą żyje człowiek” i stosuj się do niego. Aby zapomnieć o trudach pracy i aby móc się po niej zrelaksować poszukaj sobie jakiegoś zajęcia, które będzie sprawiało Ci radość, i którego nie będziesz musiał wykonywać z obowiązku. Nie ważne czy będzie to szydełkowanie, puszczanie latawców, kolekcjonowanie znaczków, czy budowanie wieżowca z zapałek, ważne abyś miał dzięki temu dużo zabawy.

Uprawiaj sporty. Nawet niewielka ilość, dobrze zaplanowanego wysiłku fizycznego związanego z uprawianiem sportu doskonale wpływa na poprawę humoru. Może zatem pora, abyś odkurzył porzucony dawno w garażu rower, albo schowane głęboko narty. Nie musisz od razu brać udziału w Tour de Pologne, czy decydować się na skoki z Wielkiej Krokwi. Traktuj to jak zabawę i sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu. 

Baw się i korzystaj z życia. Po zamknięciu drzwi biura zapomnij o sprawach związanych z pracą, postaraj się zrelaksować. Korzystaj z życia. Nie siedź ciągle w domu. Spotkaj się ze znajomymi (najlepiej z tymi, którzy z Tobą nie pracują), obejrzyj nowy film w kinie, albo potrenuj styl Travolty na parkiecie najmodniejszej w mieście dyskoteki.

Monitoruj rynek pracy. Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, nawet, jeśli miałyby to być oferty pracy z Wrocławia oddalonego od Twojego miejsca zamieszkania o kilkaset kilometrów. Może dzięki temu trafisz na ogłoszenie o pracy marzeń.

Każda praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym i umysłowym. Przy odpowiednim podejściu, można jednak pokonać wszelkie przeszkody i uczynić ją bardziej przyjemną.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena