Głównym powodem, dla którego podejmujesz cele jest nadanie swojemu życiu kierunku i skupienie się na tych dziłaniach, które zaprowadzą cię tam, gdzie chcesz być. Aby twoje cele nie były tylko mrzonkami, życzeniami, niewyraźnymi wyobrażeniami, musisz wiedzieć jak je określić...

Data dodania: 2010-05-13

Wyświetleń: 4703

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cel, żeby był skuteczny musi spełniać kilka warunków. Powszechnie znany jest model ukryty pod angielskim akronimem SMART (od pierwszych liter poszczególnych wyrazów) do określenia praktycznej metody pisania celów.

SPECIFIC - cel musi być ściśle, precyzyjnie określony, jasny i konkretny. Musisz wiedzieć jakie konkretne działania podjść. Im bardziej klarowny twój cel, tym łatwiej i skuteczniej pracuje nad nim twoja podświadomość. Wyłapuje ona dla ciebie tylko te informacje z twojego otoczenia, które bedą pomocne w osiągnięciu danego celu.

MEASURABLE – musi być mierzalny w jednostce czasu, kosztów, ilości lub jakości. Pozwali ci to również na mierzenie postępów. Np. „Chcę przeczytać 6 książek w przeciągu kwartału”, a nie: „Chcę więcej czytać”. Ustal konkretne kryteria, które będą mierzyć twój progress. Twój plan akcji musi zawierać datę początkową i końcową.

ACHIEVABLE - musi być możliwy do osiągnięcia w tym czasie i takim kosztem jak to sobie założyłeś. Np. jeśli sobie założysz, że zrzucisz 10 kg w ciągu tygodnia to wiadomo, że ten cel jest nie do osiągnięcia w tym odcinku czasowym.

RELEVANT (REALISTIC) - musi być mocno powiązany z twoim powodem DLACZEGO. Musisz wiedzieć, że jesteś w stanie go osiągnąć. Np. założenie, że pozbędziesz się 10 kg w przecigu tygodnia nie jest wykonalne. Natomiast wiesz, że jesteś w stanie to zrobić przy zastosowaniu odpowiedniej strategii np. w przeciagu 3 miesiecy.

TIMESCALES - musi być osadzony w ramach czasowych, które pozwalają na weryfikację celu. To znaczy poszczególne odcink drogi (sub-goals) mówią ci jak daleko zaszedłeś, czego się trzymać, a co zmienić w taktyce (elastyczność).

Pamiętaj, że skuteczność celu może zagwarantować tylko jedno: natychmiastowe podjęcie DZIAŁANIA.

Licencja: Creative Commons