W odpowiedzi na wystrzelenie w 1957 r. przez Związek Radziecki pierwszego sztucznego satelity Ziemi, Amerykanie podjęli szeroko zakrojony program kosmiczny. Jego najbardziej spektakularnym efektem było lądowanie w 1969 r. statku Apollo 11 na Księżycu.

Data dodania: 2010-05-10

Wyświetleń: 1855

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak na drodze do tego sukcesu dokonano wielu przełomowych kroków w dziedzinie techniki. Jednym z nich była pierwsza międzykontynentalna transmisja telewizyjna. Miała ona miejsce 11 lipca 1962, przekazano sygnał z USA do Francji poprzez satelitę Telstar.

Telstar wyniesiony został na orbitę przez NASA z Przylądka Canaveral 10 lipca 1962. Osiągnięta orbita pozwalała na transmisję transatlantycką tylko przez 20 minut, w czasie każdego okrążenia Ziemi. Telstar przekazał pierwszy obraz telewizyjny - zdjęcie flagi na maszcie stojącym przed stacją naziemną w Andover - jeszcze w dniu startu.
Zakłady Bella zbudowały stację naziemną Andover Earth Station w Andover. Po stronie francuskiej sygnały odbierano i nadawano w miejscowości Plemeur-Bodou. Ze względu na położenie satelity na niskiej orbicie (poniżej geostacjonarnej), nie mogły zostać zastosowane popularne obecnie anteny paraboliczne. Zbudowano antenę "rożkową". Waga anteny - 280 ton, jej wysokość - 34 m, długość - 54 m. Uplink - 6,69 GHz, downlink - 4,12 GHz.
Zespół antenowy w Plemeur-Bodou został uznany za zabytek 29 września 2000.

Zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach". Prace na tegoroczny konkurs - już IX z kolei - będzie można nadsyłać od 1 czerwca, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania.

Anteny stanowią nieodłączny fragment naszego krajobrazu. Wraz z ich powszechnym zastosowaniem zmieniło się oblicze miast i wsi. Zwróćmy uwagę jak odchodzą powoli w przeszłość "lasy" anten telewizyjnych, a wkraczają "talerze" anten satelitarnych i "tuby" anten komunikacyjnych. Jedne anteny drażnią, psując piękne elewacje, inne kreują ciekawe kompozycje widokowe. Zachęcamy Państwa do poszukiwania inspiracji w krajobrazie, w który wpisały się wszelkiego typu anteny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena