Jednak na drodze do tego sukcesu dokonano wielu przełomowych kroków w dziedzinie techniki. Jednym z nich była pierwsza międzykontynentalna transmisja telewizyjna. Miała ona miejsce 11 lipca 1962, przekazano sygnał z USA do Francji poprzez satelitę Telstar.
Telstar wyniesiony został na orbitę przez NASA z Przylądka Canaveral 10 lipca 1962. Osiągnięta orbita pozwalała na transmisję transatlantycką tylko przez 20 minut, w czasie każdego okrążenia Ziemi. Telstar przekazał pierwszy obraz telewizyjny - zdjęcie flagi na maszcie stojącym przed stacją naziemną w Andover - jeszcze w dniu startu.
Zakłady Bella zbudowały stację naziemną Andover Earth Station w Andover. Po stronie francuskiej sygnały odbierano i nadawano w miejscowości Plemeur-Bodou. Ze względu na położenie satelity na niskiej orbicie (poniżej geostacjonarnej), nie mogły zostać zastosowane popularne obecnie anteny paraboliczne. Zbudowano antenę "rożkową". Waga anteny - 280 ton, jej wysokość - 34 m, długość - 54 m. Uplink - 6,69 GHz, downlink - 4,12 GHz.
Zespół antenowy w Plemeur-Bodou został uznany za zabytek 29 września 2000.
Zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach". Prace na tegoroczny konkurs - już IX z kolei - będzie można nadsyłać od 1 czerwca, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania.
Anteny stanowią nieodłączny fragment naszego krajobrazu. Wraz z ich powszechnym zastosowaniem zmieniło się oblicze miast i wsi. Zwróćmy uwagę jak odchodzą powoli w przeszłość "lasy" anten telewizyjnych, a wkraczają "talerze" anten satelitarnych i "tuby" anten komunikacyjnych. Jedne anteny drażnią, psując piękne elewacje, inne kreują ciekawe kompozycje widokowe. Zachęcamy Państwa do poszukiwania inspiracji w krajobrazie, w który wpisały się wszelkiego typu anteny.