0 głosów

Pracodawcy wyszukujący pracowników w zamieszczanych ofertach pracy kuszą ich wynagrodzeniami ponad przeciętną, posiadają niewielkie wymagania, jeżeli już ogólnie rzecz ujmując i odcinają się ostro od akwizycji.

Pracodawcy wyszukujący pracowników w zamieszczanych ofertach pracy kuszą ich wynagrodzeniami ponad przeciętną, posiadają niewielkie wymagania, jeżeli już ogólnie rzecz ujmując i odcinają się ostro od akwizycji. Na rozmowie kwalifikacyjnej, a w większości już po zatrudnieniu, okazuje się, że kilka obietnic złożonych zostało na wyrost. Jak w gąszczu dostępnych ofert znaleźć uczciwą i odpowiednią pracę?


Eksperci twierdzą, że oczekiwanie na propozycję w interesującym zakładzie usługowym nie za każdym razem jest dobrą strategią. Zalecają sporządzenie listu motywacyjnego i cv ze wskazaniem na swoje przymioty, w którym uświadomi się pracodawcy, że dodatkowa osoba jest niezbędna korporacji. W dalszej kolejności pozostaje już wyłącznie aplikowanie na wymarzone stanowisko.


Gdzie szukać ofert pracy?


Najpewniejszą formą wyszukiwania pracy zdaje się być skorzystanie z usług Urzędów Pracy albo Agencji Pracy. Oferty tam dostępne są moderowane pod względem wiarygodności. Jednak pierwsza firma pomaga odnaleźć pracę osobom bezrobotnym. Natomiast wszyscy, którzy preferują zmienić dotychczasowe zatrudnienie na inne, muszą poszukiwać go na swoją rękę.


Znalezienie ofert pracy nie jest skomplikowane. W pewnych sytuacjach można je odkryć na słupach z ogłoszeniami, czy na tablicach albo drzwiach w sklepach. Częściej jednakże podane są zdawkowe dane, które niewiele mówią o wymaganiach pracodawcy względem kandydata , a ponadto założeniach oferowanej pracy. Jednak na takie działanie z całą pewnością nie pozwolą sobie poważni przedsiębiorcy i wielkie korporacji.


Kiedyś bezrobotni wertowali przede wszystkim dzienniki, jako wiarygodne źródło treści. Aktualnie skupiają się przede wszystkim na przeglądaniu globalnej sieci. Przede wszystkim dlatego, że to globalne źródło informacji, do którego stale powiększająca się ilość ludzi ma nieograniczony, bezpłatny dostęp. Natomiast z racji, że tę kopalnię wiedzy dowolnie może przemieniać niemal prawie każdy, nie można ślepo jej zawierzyć i podchodzić bezkrytycznie. Zwłaszcza w tak istotnej sprawie, jaką jest wynajdowanie pracy.


Wiarygodne oferty w sieci Internet


W poszukiwaniu pracy w globalnej sieci Internet warto być świadomym kilka aspektów.


Szczególną uwagę powinno zwracać się na oferty pracy, które znajdują się wprost na wortalach internetowych przedsiębiorstw. Poza danymi dotyczącymi oferowanego stanowiska , a oprócz tego zaleceń względem kandydata, firma pokazuje swoją wirtualną wizytówkę. Pozwala zaznajomić się z profilem osobistej działalności, zazwyczaj udostępnia na wortalach historię przedsiębiorstwa (firmy, działalności jednoosobowej, spółki) , a oprócz tego zamieszcza informacje teleadresowe. A dodatkowo, pracodawca posiada nieograniczoną ilość miejsca na podanie wszelkich niezbędnych informacji, co niestety nie za każdym razem udaje się, kiedy korzysta się z pośrednictwa portali pośredniczących w poszukiwaniach, kiedy zachodzi konieczność wpisania ogłoszenia w gotowy szablon z limitem znaków.


Warto zwrócić uwagę również na to, że wiarygodne ogłoszenie jest dopracowane we wszystkich szczegółach. Nie posiada błędów ortograficznych i stylistycznych , a oprócz tego osadzone jest w specjalnej szacie graficznej, która jest również wizytówką przedsiębiorstwa/firmy/spółki. To również dowód na to, że ogłoszenie zostało sporządzone przez fachowców, a zatem pracodawca podszedł do sprawy rekrutacji na poważnie.


Strony z ogłoszeniami, na których warunkiem umieszczenia oferty pracy jest uiszczenie opłaty to też informacja dla poszukującego pracy dotycząca tego, że ma do czynienia z wiarygodnym pracodawcą. Formą weryfikacji oferty jest bowiem podanie wielu danych, które potwierdzają jego uczciwość.


Nierzadko serwisy zastrzegają sobie sposobność do weryfikowania zamieszczanych ofert i usuwają te, które noszą znamiona ofert niebezpiecznych np. mają podtekst erotyczny.


„Umiesz liczyć? Licz na siebie." To powiedzenie powinien wziąć sobie do serca właściwie każdy, kto poszukuje uczciwej pracy. W globalnej sieci na forach internetowych w ogromnej liczbie przypadków wyszukać można wypowiedzi ludzi, które pracują, bądź pracowały w danym zakładzie produkcyjnym. Informują ogół o aktualnej w korporacji atmosferze pomiędzy pracowników , a ponadto zdradzają detale dotyczące przełożonych. Ich głos ma możliwość być znaczący w podjęciu decyzji o aplikacji. Ma możliwość bowiem z dobrym skutkiem zniechęcić do podjęcia współpracy albo wskazać na plusy zatrudnienia na konkretnych stanowiskach. Co istotne, chociaż anonimowe, są to wiadomości z pierwszej ręki.


Istnieje również sposobność sprawdzenia pracodawcy w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ).


Treść ogłoszenia


Kilka profesjonalnych baz z ofertami pracy, skonstruowanych jest tak, że pracodawca, który preferuje zamieścić ogłoszenie, proszony jest o podanie wszelkich treści niezbędnych kandydatowi do podjęcia decyzji o aplikowaniu oraz dodatkowo pozwalających na sprawdzenie jego wiarygodności. Czasem musi on podać dosłownie NIP firmy. Skrupulatne wypełnienie wszystkich rubryk wymaganych to sygnał, że pracodawca nie posiada nic do ukrycia. Są to:


*


wymagane minimalne wykształcenie , a oprócz tego doświadczenie

*


znajomość języków obcych oraz dodatkowo profesjonalnych urządzeń

*


uzależnione od stanowiska wymagane uprawnienia oraz dodatkowo niezbędna do wykonywania obowiązków umiejętność obsługi specjalistycznych urządzeń

*


ścieżka rozwoju zawodowego, sposobność szkoleń i kursów

*


proponowane uposażenie

*


zakres obowiązków adekwatnych do stanowiska

*


godziny pracy , a dodatkowo dyspozycyjność

*


numer referencyjny oferty pracy

*


nazwa przedsiębiorstwa, jego adres, numer telefonu oraz nazwisko osoby zajmującej się rekrutacją

*


termin ważności oferty (chodzi o datę nadsyłania aplikacji, nie zaś o datę publikacji ogłoszenia)


Podejrzenie szukającego powinny wzbudzić ogłoszenia zdawkowe, w których pracodawca nie wskazuje konkretnego stanowiska, na które szuka pracownika. Może to być spowodowane tym, że praca związana jest z wykonywaniem zajęć, o których krąży nieprzychylna bądź nieakceptowana przez społeczeństwo opinia. Dotyczy to częściej ogłoszeń dotyczących akwizycji, pracy w agencjach towarzyskich, bądź telemarketingu. Czasem prawdziwe stanowiska ukrywają się pod hasłami: praca w barze, praca w biurze albo praca z telefonem. W ten metodę maskowane są złe warunki pracy.


Priorytetową ostrożność powinny zachować te osoby, które interesuje praca za granicą. W większości wypadków Polscy obywatele wykorzystywani są jako tania siła robocza. Uzyskują minimalne wynagrodzenie za morderczą pracę i mieszkają w urągających ludzkim zobowiązaniach. Powinno się zatem uważać na ogłoszenia stylu: „zatrudnię do pracy w barze, bez znajomości języka", w których pracodawca oferuje zatrudnienie, nie widząc konieczności porozumienia się z pracownikiem.


Warto w trakcie czytania ogłoszeń zwrócić uwagę na proponowane zarobki oraz wszelkiego stylu dodatki dla pracownika. Jeżeli już pracodawca zamieszcza informację nt. szybkiego bądź łatwego zarobku powinien być to sygnał alarmujący o zachowanie ostrożności. Można także porównać ze sobą oferowaną płacę na konkretnym stanowisku z tą, jaką deklarują inni pracodawcy. O ile kwota i okoliczności znacząco odbiegają od standardu, powinna być to niepokojąca sytuacja. Pensja powinna być adekwatna do powierzonych obowiązków , a oprócz tego spoczywającej na kandydacie odpowiedzialności.


Jeżeli w katalogu usług/produktów brakuje numeru telefonu kontaktowego, najprawdopodobniej stanowisko zostało już obsadzone, a zamieszczenie oferty to wyłącznie działanie rutynowe, które ma na celu przede wszystkim reklamę przedsiębiorstwa/firmy/spółki.


Gdy podany jest jedynie numer telefonu komórkowego to również powinno wzbudzić czujność. Ogłoszenia tak skonstruowane nie pozwalają bowiem na samodzielną weryfikację korporacji. Kiedy nie zna się nazwy korporacji nieprosto ustalić jej adres, a w związku z tym niemożliwe jest dowiedzenie się, czym zajmuje się zakład usługowy i czy oferta jest interesująca.


Sygnałem zmuszającym do zachowania ostrożności ma możliwość być oferta, w której podany jest adres e-mail, którego domena nie jest jedyna w swoim stylu wyłącznie dla konkretnego przedsiębiorstwa/firmy/spółki, a dla popularnych serwisów.


Czujność wzbudzić powinna ta oferta, która przez dłuższy czas jest aktualizowana. Świadczy to o tym, że pracodawca ma kwestie ze znalezieniem pracownika. Ma możliwość to być sygnał dowodzący tego, że pracodawca proponuje mało satysfakcjonujące warunki licząc na to, że po rozmowie kwalifikacyjnej, kiedy już trudniej będzie odmówić, jednakże ktoś zdecyduje się podjąć pracę. Z drugiej natomiast strony może to znaczyć, że na proponowanym stanowisku istnieje ciągła rotacja pracowników.


Diabeł tkwi w szczegółach


Niestety czasem ogłoszenia skonstruowane są w specyficzny sposób. Pod bezspornymi sformułowaniami mogą kryć się bowiem nieco inne znaczenie niż rzeczywiste:


*


umiejętność pracy pod presją czasu - oznaczać może to, że osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie miała nawał pracy, nie zaś będzie zmuszona do wypełniania zadań z koniecznością zmieszczenia się w konkretnych terminach,

*


nastawienie na karierę - oznaczać może niechęć pracodawców do zatrudniania osób, które marzą o założeniu rodziny, bądź posiadania dzieci,

*


wymagana dyspozycyjność lub elastyczny czas pracy - oznaczać może konieczność częstych wyjazdów służbowych lub pracę po godzinach i w weekendy, bądź nienormowany czas pracy

*


prosimy aplikować osobiście - oznaczać może, że pracodawca zamierza zatrudnić te osoby, które wydają mu się ładne lub wpisują się w określony model estetyczny, a zabieg tego rodzaju umożliwić mu ma wstępną weryfikację kandydatów

*


oferujemy pracę w młodym zespole - oznaczać może, że firma nastawiona jest na zatrudnianie młodych pracowników m.in. studentów, w związku z tym należy być przygotowanym na rotację pracowników, zaniżone zarobki oraz brak sposobności rozwoju


Niech nie będą zniechęcające oferty, w których pracodawca oczekuje ogromnego doświadczenia i jednocześnie młodej osoby. W pewnych sytuacjach, chcąc uniknąć ogromu ofert składanych poprzez kandydatów, pracodawcy zawyżają kryteria. To działanie umożliwia im także na stworzenie swojej bazy danych, do której mogą sięgnąć w każdej sytuacji, kiedy zajdzie potrzeba zaprojektowania nowego stanowiska pracy, bez konieczności ponownego umieszczania oferty na portalach.


Umiejętność adekwatnego podejścia do ofert pracy to niebywała oszczędność czasu swojego, a również pracodawcy. Z drugiej jednakże strony to też ochrona indywidualnych danych osobowych. Zgłoszenie prywatnej kandydatury na stanowisko jest jednoznaczne z wysłaniem swojego cv, na którym znajduje się kilka osobistych treści. Ostrożne podejście do poszukiwań pracy ma możliwość więc zaoszczędzić też wielu kłopotów.

 

Licencja: Creative Commons