Kiedy musisz wykonac badania kresowe a kiedy pracodawca może od nich odstąpić. Dowiesz się także kto powinien płacić za takie badania okresowe. Dlaczego mimo ważności badań okresowych gdy zmieniamy pracę i tak musimy robić badania wstępne...

Data dodania: 2011-03-05

Wyświetleń: 3024

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest kierowanie z adekwatną do rodzaju wykonywanej pracy częstotliwością, pracowników na okresowe badania lekarskie. Im bardziej wykonywany zawód może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pracownika, tym częściej przeprowadza się takie badania.

Okres ważności takich badań także zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Za przeprowadzenie okresowych badań lekarskich zawsze płaci pracodawca. Wydawać mogło by się zatem, że w przypadku zmiany miejsca pracy, w czasie gdy okresowe badania lekarskie są jeszcze ważne, nie powinno być konieczności przechodzenia badań wstępnych.

Niestety, każdy pracodawca zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy ma prawo zażądać od przyszłego pracownika uzyskania orzeczenia o zdolności do wykonywanej pracy, czyli zachodzi konieczność ponownego przejścia wstępnych badań lekarskich.

Jest to niestety konieczne, gdyż każde stanowisko pracy wymagać może przeprowadzenia nieco odmiennych badań lekarskich. Nowy pracodawca może też na takie badania skierować pracownika, którego przyjmuje na stanowisko bardzo zbliżone do tego na którym dany pracownik pracował wcześniej. Nie ma jednak obowiązku, kierowania na takie badania osób, które przyjmowane są na podobne stanowisko pracy u tego samego pracodawcy na przykład w związku z awansem  lub reorganizacją zatrudnienia.

Podobne zasady dotyczące badań lekarskich obowiązują także przy tymczasowym przeniesieniu pracownika na inne stanowisko pracy, zwłaszcza jeśli różni się ono od zajmowanego przez pracownika dotychczas.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena