Bez wątpienia najlepszym pokarmem dla niemowlaka jest mleko mamy, które zawiera wszystkie niezbędne składniki dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Dzieci karmione piersią są bardziej odporne na choroby, ponieważ mleko mamy zawiera przeciwciała, które chronią przed wirusami i bakteriami. Niemowlęta karmione piersią rzadziej chorują na takie choroby jak: biegunki, zapalenia ucha środkowego, choroby układu oddechowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Pokarm mamy jest lekkostrawny i dostarcza maluchowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Świetnie dostosowuje się do zmiennych potrzeb dziecka. Co takiego zawiera w sobie ponadto mleko matki, że dieta dla niemowlaka powinna opierać się w pierwszych miesiącach życia dziecka tylko na nim? Składniki mleka mamy to woda (jest ona absolutnie czysta, przefiltrowana przez organizm matki), białko (to główny budulec zapewniający wzrost dziecka, lekkostrawne i łatwostrawne, ta jego część, która nie zostanie strawiona weźmie udział w procesach obronnych, trawiennych i regulacyjnych), tłuszcze (są głównym źródłem energii oraz budulcem dla mózgu i układu nerwowego, zawierają lipazę - enzym ułatwiający trawienie tłuszczów), węglowodany (budulec tkanki nerwowej dziecka), witaminy i składniki mineralne, które w pełni pokrywają zapotrzebowanie dziecka.

Mleko mamy zapobiega również wczesnemu rozwojowi alergii oraz powstawaniu w przyszłości otyłości, miażdżycy naczyń, nadciśnienia tętniczego, zawałom serca, alergiom łącznie z astmą oskrzelową. Zgodnie z zaleceniami WHO niemowlę powinno być karmione włącznie piersią prze pierwszych sześć miesięcy życia.

Jeśli kobieta wraca do pracy albo dziecko karmione piersią zbyt mało przybiera na wadze może okazać się konieczne wprowadzenie karmienia mieszanego. Niemowlę kilka razy dziennie jest karmione mlekiem mamy, pozostałe posiłki stanowi mleko modyfikowane. Pokarm mamy podany chociażby raz dziennie ma dla rozwoju dziecka ogromne znaczenie.

W przypadku, gdy mama czy to z powodów zdrowotnych czy też innych nie może karmić piersią dziecku podaje się mleko modyfikowane. Mieszankę przygotowuje tuż przed podaniem jej niemowlęciu. Oczywiście w miarę rozwoju dziecka stopniowo rozszerzamy jego dietę. Mleko mamy oraz mieszanki tylko do pewnego momentu zaspokajają całkowicie potrzeby małych organizmów. Rozszerzanie diety niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym rozpocząć należy po skończeniu 4. miesiącu życia. U niemowląt karmionych piersią dietę rozszerza się nie wcześniej jak  po 5 miesiącu życia.

Na temat rozszerzania diety najlepiej porozmawiaj z pediatra który opiekuje się niemowlęciem, który uwzględni potrzeby Twojego dziecka, opierając się na schemacie żywienia dziecka mlekiem modyfikowanym lub na modelu żywienia niemowląt karmionych piersią.

Nowe pokarmy wprowadzamy do diety dziecka w postaci jedno lub dwu składnikowych papek warzywnych w niewielkich ilościach obserwując ewentualne niepokojące objawy mogące świadczyć o alergii na dany składnik pokarmowy lub alergii pokarmowej związanej z niedojrzałością układu trawiennego. Nietolerancja może objawić się wysypką, wymiotami, nieprawidłowym stolcem, biegunką lub bólami brzuszka. Zaleca się podawanie innych posiłków niż mleczne 2-3 razy na dzień w wieku od 6 do 8 miesiąca życia oraz 3-4 razy na dzień w wieku od 9 do 12 miesiąca życia.

Posiłek inny niż karmienie mlekiem kobiecym zaleca się podawać po zakończeniu karmienia piersią - w sytuacji, kiedy dziecko odmawia jedzenia / próbowania posiłków uzupełniających można odwrócić tę kolejność. Początkowo podajemy wszystko w postaci papki. Następnie ugniecione widelcem, nawet, jeżeli dziecko nie ma ząbków. Dziecko karmimy małą łyżeczką. Tak by w 12 miesiącu podawać jedzenie o małym stopniu rozdrobnienia - siekane lub z grubsza ugniecione. Ma to ogromny wpływ na prawidłowy rozwój aparatu mowy dziecka.

Licencja: Creative Commons