Otwarty umysł to hasło nowoczesnego, kreatywnego podejścia do rzeczywistości. W tym kontekście możesz zapytać, co to właściwie oznacza i jakie są granice tej otwartości.

Data dodania: 2010-04-28

Wyświetleń: 1973

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Granice możliwości ludzkiego umysłu są nam praktycznie nieznane. Badania prowadzone nad ludzkim mózgiem prowadzą do wniosków, że dzięki własnej woli jesteśmy w stanie osiągnąć zdecydowanie więcej, niż nam się do tej pory wydawało. Wielu naukowców badających możliwości mózgu twierdzi, że są one nieograniczone.

Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny człowiek wykorzystuje do swoich codziennych czynności zaledwie 7-9 procent swojego mózgu, można zakładać, że

tak naprawdę trudno jest nam sobie nawet wyobrazić swój własny, ukryty potencjał.

Wystarczy uzmysłowić sobie, jak wielki postęp technologiczny ma miejsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Strefa komfortu i śmiałe przekraczanie barier

Z jednej strony – potężne możliwości twórcze. Z drugiej – koleiny przekonań, stereotypów i przyzwyczajeń, w których poruszasz się, idąc przez życie.W naszej ciepłej, europejskiej cywilizacji przywykliśmy do posiadania swej własnej strefy komfortu. Dla jednych jest bardziej luksusowa, dla innych mniej.
Ale, niezależnie od jej jakości, twierdzenie, że strefa komfortu to trumna wyścielona niebieskim aksamitem warte jest chwili zastanowienia.

Każdy medal ma dwie strony. Na co dzień nie chcemy myśleć nad rutynowymi działaniami, stereotypowymi ramami, czynnościami, które wykonujemy podświadomie (-Czy wychodząc z domu przekręciłem klucz w zamku?). Działamy, bo to schemat znany od dziecka, bo tak działają inni. Czasem sprowadzamy życie do prostego planu: praca-dom-telewizja-teleturnieje-seriale-sen.

Ale czy wyobrażasz sobie, jak wyglądałby swiat, gdyby Krzysztof Kolumb nie marzył o odkryciu drogi do Indii? Gdyby Grahama Bella nie owładnęła potrzeba komunikowania się na odległość? Gdyby człowiek nie pomyślał o lotach w Kosmos? A potem tylko jedno, proste pytanie - A właściwie, dlaczego nie?

Skrzywdzony i zagniewany

Każdemu z odkrywców i wynalazców przyświeca idea przekraczania znanych granic, wyjścia poza sztywne schematy postrzegania świata, złamania barier, poznania nowego, odkrycia nieznanego.
A jeśli czujesz się skrzywdzona i zagniewana, ponieważ wyobrażasz sobie, że powinno być inaczej, czyli tak, jak ty chcesz, to oznacza, że poruszasz się w koleinach utartych stereotypów i własnych ograniczeń.

Gdy zaczniesz unikać sztywnych założeń odnośnie tego, jak powinienwygladać świat i jak inni powinni zachowywać się względem ciebie, zaczniesz nie tylko zbliżać się do prawdy. Przede wszystkim zmienisz otaczającą cię rzeczywistość.
O czym warto przy tym pamiętać? Że to wyłącznie twój umysł, zamknięty na otaczające cię zjawiska, stanowi źródło twej frustracji i gniewu.

Otwarty umysł to inspiracja do działania

Czy zdarzyło ci się kiedyś spotkać osobę, która zainspirowała cię do pomyślenia lub nawet do zrobienia czegoś zupełnie nowego, nieznanego? Czegoś, o czym nigdy wcześniej nie myślałaś lub nawet nie wiedziałaś, że jesteś do tego zdolna?

Pomyśl więc, co zaczyna dziać się w twej głowie, gdybyś usłyszała słowa wypełnione wizją, mocą sprawczą.
Wyobraź sobie świat, jako nieskończony potencjał twego szczęścia i powodzenia. Czy potrafisz uwierzyć, że pieniądze są dostępne dla każdego, kto usłyszy ich szelest i poczuje w palcach ich fakturę? Czy wiesz, że potencjał finansowy świata jest nieskończony? I że niektórzy ludzie wierzą, że nie stać ich na wiele rzeczy i faktycznie ich nie stać..a niektórzy wiedzą, że moga wszystko. I to wszystko dla siebie osiągają! 
Czy wiesz, że niektórzy wierzą w bezsensowne twierdzenie, że niektórzy urodzili się, by całe życie być biednymi a inni, by być bogatymi? Ale może i ty w to wierzysz?
A potrafisz uwierzyć w coś zupełnie przeciwnego? Potrafisz uwierzyć, że to, w co dotąd wierzyłaś, znacznie ogranicza twoją wolę działania i sprawia, że twe marzenia nigdy nie stały się realizowanymi celami? Ponieważ, jeśli masz otwarty umysł, już wkrótce zaczniesz zauważać, jak świat dookoła ciebie zmienia się wraz z Tobą.

Pamiętaj przy tym złotą maksymę:

Dobrze jest mieć otwarty umysł,
ale nie na tyle,
żeby wypadł z niego rozum.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena