Pierwsze tysiąclecie przed naszą erą spłodziło owoce kawowca w Etiopii. Mieszkańcy nie potrafili jeszcze wtedy uprawiać kawy, dlatego zbierali ją jedynie ze stanowisk naturalnych. Ziarna kawy gotowane były z dodatkiem soli i masła. 

Data dodania: 2010-04-06

Wyświetleń: 2674

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rzecz się zmieniła, gdy na przełomie ósmego i dziewiątego wieku naszej ery do Jemenu przywiezione zostały ziarna kawowca. To właśnie tam stworzono wszelkie podstawowe metody preparowania nasion przez parzenie oraz wytwarzania z nich kawy jako napoju. To właśnie stamtąd Beduini roznieśli wieść o kawie po całej Arabii. 

Potem nadszedł kolejny ważny wiek w historii kawy. W końcówce piętnastego wieku Arabia podczas swojej ekspansji na bliskim wschodzie zarażała mieszkańców zwyczajem picia kawy. Port Al.-Mucha na morzu czerwonym stał się miejscem, w którym odbywała się większość transakcji związanych z wymianą ziaren rośliny zwanej wówczas kohwet (arabska nazwa kawy). 

W Mekce i Kairze picie tego napoju zostało nawet zabronione – rok 1511, 1532. Na szczęście duża popularność kawy zniosła zakazy, a w roku 1554 powstała pierwsza, prawdziwa kawiarnia w Stambule. Od tamtej pory na bliskim wschodzie kawa stała się typową używką, która jednała sobie coraz większe rzesze zwolenników.

Europa poznała kawę nieco później niż Beduini. Niemiecki podróżnik i botanik L. Rauwolf wyruszył w 1573 roku na bliski wschód w celu odkrycia nowych ziół i lekarstw. Przez trzy lata poznawał tureckie skarby roślinne i wszystko zapisywał w swoich kronikach. Gdy trafił na kawę był zachwycony podejściem Turków do tego napoju i jego dobroczynnym działaniem na dolegliwości żołądkowe.

Po tym jak jego zapiski rozpowszechniły się w Europie wielu zaczęło „rozglądać” się za kawą. Niestety pierwsze ziarna pojawiły się dopiero u schyłku szesnastego wieku, za sprawą dwóch kompanii wschodnioindyjskich: brytyjskiej i holenderskiej.
Pierwsza kawiarnia otwarta w Anglii(Oksford) w 1650 roku należała do osmańskiego Żyda Jackoba. Dwa lata później pojawiła się również kawiarnia w Londynie. Imperium kawowe zaczęło się powiększać i rozpowszechniać zwyczaj picia czarnego napoju.

Kawa z wieku na wiek stawała się coraz popularniejsza. Coraz większa ilość mieszkańców różnych kontynentów słuchała opowieści o kawie  i pragnęła jej skosztować. Zyskała ogromną ilość zwolenników, a dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych napojów na świeci. Co roku wypija się około 400 mld filiżanek kawy! To porażająca ilość. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena