Prestiż, wiarygodność, szpan. Kolory kart kredytowych, niczym biżuteria mają świadczyć o ich posiadaczach. Jednak nie tylko, gdyż liczy się także funkcjonalność.

Data dodania: 2010-04-04

Wyświetleń: 1921

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kolor karty kredytowej ma w założeniu przysparzać jej posiadaczowi prestiżu. Niektórym osobom z racji pełnionej funkcji nawet nie uchodzi posługiwać się inną kartą kredytową niż platynowa albo złotą. I tak też np. prezesowi firmy podczas biznesowego obiadu platynowa karta ma dodawać wiarygodności finansowej i prestiżu spływającego tym samym na firmę która reprezentuje. Gdyby przy kontrahencie zapłacił kartą "tylko" srebrną, mogłoby to nie dość dobrze świadczyć o powadze firmy.

Oprócz prestiżu są oczywiście wymierne wartości i korzyści dla posiadaczy kart złotych i platynowych. Są oni uznawani przez banki za ich najlepszych klientów a limity na kartach bywają tak wysokie, że przy użyciu karty kredytowej mogliby kupić samochód a w niektórych przypadkach nawet mieszkanie lub dom (karty diamentowe). Osobom wyjątkowo zamożnym (elita high life na skale światową) banki oferują karty kredytowe z limitem nawet kilku milionów dolarów a nawet be żadnego limitu. Jednak takie karty to także wygoda, ale wygoda która kosztuje gdyż roczny koszt obsługi złotej karty może wynieść nawet kilkaset złotych. Jednak w zamian (i to standard w tym przypadku) otrzymamy takie dodatkowe usługi jak gratis ubezpieczenie w zagranicznych podróżach. W ramach usług ponadstandardowych w postaci możliwości składania specjalnych zleceń. Można np. poprosić w delegacji o zorganizowanie atrakcyjnego wieczoru, wypożyczyć luksusową limuzynę, zamówić wysłanie kwiatów, bilety na koncert lub inne wydarzenie (mecz sportowy) rzecz jasna w najlepszych miejscach, w loży, zamówić wizytę lekarską. Można też liczyć zniżki w cenach biletów linii lotniczych w pierwszej klasie albo na bonusy w postaci zniżek na zakupy w wybranych przez posiadacza karty sieciach luksusowych sklepów.

Jednakże przed wyborem karty kredytowej oferującej takie możliwości warto rozważyć, czy są nam one potrzebne i czy warto za nie płacić. Czy będą obiektywnie przydatne czy tylko szpanem i spełnieniem kaprysów. Może bowiem wystarczy srebrna karta kredytowa - koszt wydania takiej karty to nie więcej niż kilkadziesiąt złotych i aby ją otrzymać, wystarczą dochody miesięczne na poziomie 500 zł. Może też taka karta okazać się wystarczająco praktyczna w codziennym życiu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena