Dietetycy nie zajmują się już powszechnie znanymi witaminami i mikro- i makro- elementami. Starają się identyfikować rolę, jaką w profilaktyce i zwalczaniu chorób odgrywają inne, słabiej poznane składniki pokarmowe.

Data dodania: 2010-04-01

Wyświetleń: 3204

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z badań wynika, że jedna roślina może zawierać setki fitozwiązków (związków fitochemicznych), czyli związków chemicznych zwalczających choroby. To właśnie te związki, którymi warzywa, owoce i ziarna zawdzięczają kolory, smak i zapach.


Zupełnie zwyczajne pokarmy - zielony groszek, ziemniaki czy jabłka - zawierają substancje pokarmowe chroniące przed nowotworem, miażdżycą, depresją, otyłością, alergiami i innymi chorobami. Fitozwiązki pełnią funkcję barier ochronnych: bronią rośliny przed owadami, bakteriami, wirusami, ultrafioletem i innymi niebezpieczeństwami, występującymi w środowisku.


Na szczęście dla nas ta ochronna rola fitozwiązków nie ogranicza się do świata roślinnego. Bronią one także ludzkiego organizmu przed chorobami. Wiele fitozwiązków ułatwia wydalanie substancji, które mogą być niebezpieczne, na przykład rakotwórczych, a także prawdopodobnie chroni DNA zawarte w komórkach przed uszkodzeniami, które mogą zacząć proces chorobowy.


Liczne fitozwiązki pobudzają komórki układu odpornościowego oraz enzymy biorące udział w zwalczaniu zakażeń. Inne sprzyjają utrzymaniu równowagi hormonalnej, przez co zmniejszają ryzyko dolegliwości okresu menopauzy, a także niektórych hormonozależnych nowotworów, jak rak piersi i gruczołu krokowego.


Bardzo Wiele fitozwiązków działa jako przeciw utleniacze, dzięki czemu tłumią szkodliwy wpływ wolnych rodników (aktywnych atomów lub grup atomowych, mających działanie utleniające), biorących udział w wywoływaniu różnych chorób.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena