Depozyty bankowe czyli lokaty termninowe a rachunki oszczędnościowe. Porównanie obu produktów, kryteria wyboru konkretnej oferty depozytu.

Data dodania: 2010-03-26

Wyświetleń: 2418

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rachunki oszczędnościowe stanowią coraz poważniejsza konkurencję dla lokat terminowych, szczególnie w oczach tych osób, które nie chcą zamrażać swoich środków lecz chciałyby bez ograniczeń dysponować nimi a przynajmniej mieć świadomość że jest to w każdej chwili możliwe. Z rachunku oszczędnościowego można wypłacić pieniądze w każdej chwili a pomimo tego ich oprocentowanie bywa atrakcyjne w zestawieniu z oprocentowaniem lokat terminowych kiedy to bank ma względną pewność że klient pozostawi środki do dyspozycji banku w okresie na jaki umowa lokaty została zawarta.

Oczywiście taka swego rodzaju (niby) konkurencja pomiędzy lokata a rachunkiem oszczędnościowym ma miejsce także w jednym banku oferującym oba produkty. Polacy coraz częściej decydują się na lokowanie pieniędzy na rachunkach oszczędnościowych chociaż wygląda na to że tradycyjne lokaty terminowe pozostaną wyborem bardziej konserwatywnych klientów. Niewątpliwie rachunki oszczędnościowe mają swoje przewagi na d lokatami ale jak to zwykle bywa, nie ma nic za darmo tylko coś za coś.

Najistotniejsza przewaga rachunku oszczędnościowego nad lokatą terminową jest zasygnalizowany już komfort w postaci nieograniczonego dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na takim rachunku. Można w dowolnej ilości wpłacać oraz wypłacać pieniądze bez utraty choćby części narosłych odsetek podczas gdy w przypadku lokaty wypłata oszczędności przed umownym oznacza stratę w tym zakresie.

Jednak zwykle tylko pierwsza wypłata pieniędzy z rachunku oszczędnościowego nie pociąga za sobą konieczności zapłaty prowizji. Kolejne wypłaty (w okresie ustalonym w umowie rachunku oszczędnościowego) już nie są bezpłatne a prowizja z tytułu wypłaty może sięgać nawet 10 zł. Może więc okazać się, że posiadacz rachunku oszczędnościowego który w danym miesiącu dokonał kilku wypłat, poniósł w związku z tym łączny koszt który pochłonął całość narosłych odsetek. Czasem dodatkowo dlatego, że niektóre banki i w przypadku bankowości internetowej stosują dzienne limity transakcyjne (dla bezpieczeństwa klienta).

Kolejnym atutem rachunku oszczędnościowego może być oprocentowanie depozytu nawet wyższe niż na lokacie terminowej, co jednakże wcale nie jest regułą, gdyż bywają oferty lokat z oprocentowaniem wyższym niż rachunków oszczędnościowych. Należy przy tym pamiętać o tym, aby porównywać oprocentowania w zależności od kwoty depozytu gdyż generalnie czym większa kwota zdeponowanych w banku pieniędzy tym wyższe ich oprocentowanie. Poza tym, wysokie oprocentowanie rachunków banki proponują najczęściej w ramach promocji. Promocja jednak ma swój koniec (zazwyczaj trwa 2-3 miesiące) a wtedy oprocentowanie spada o kilka punktów.

Ponieważ jednak otwarcie rachunku oszczędnościowego nie należy do skomplikowanych procedur i można je sfinalizować w kilka minut, przeto gdy skończy się promocja, to warto rozejrzeć się za promocją w innym banku i tam wpłacić (wycofane z dotychczasowego rachunku) pieniądze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena