Eric Clapton był przez wielu za światowy autorytet w dziedzinie gry na gitarze. Jego historia to jedna z tych które opowiadają o ponadczasowej muzyce...

Data dodania: 2010-02-22

Wyświetleń: 2375

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

...dzięki której Clapton jest czczony przez fanów z kilku pokoleń. Jego życie jest jednym z tych gdzie walczy się ze smutkiem, a jego muzyka jest postrzegana przez wielu jego fanów jako jego osobiste zwycięstwo nad ciężką sytuacją w której się znajdował.

Stare dobre czasy.

Clapton urodził się w 1945 w Anglii, choć na początku tak naprawdę nie wiedział kim byli jego rodzice. Dowiedział się dopiero w późniejszym okresie dzieciństwa. Jego ojciec był Kanadyjczykiem, który wrócił do Kanady po II wojnie światowej, a jego matka do niego dołączyła. Eric był wychowywany przez dziadków, którzy według niego byli jego prawdziwymi rodzicami. Clapton myślał, że jego prawdziwa matka to jego siostra ponieważ dziadkowie chcieli go uchronić od piętna bycia bękartem.

Clapton po raz pierwszy zainspirował się muzyką jako młody nastolatek, gdy oglądał w telewizji występ Jerry Lee Lewis, i tego dnia narodziła się jego miłość do bluesa. Uczęszczał do szkoły z myślą o zdobyciu zawodu projektanta szkła barwionego, jednak w wieku 17 lat został wyrzucony za granie na gitarze w klasie. Incydent ten sprawił że Clapton poświęcił się muzyce

Wczesna kariera

Clapton dorabiał w różnych miejscach podczas nauki i grania bluesa. W 1963 roku dołączył do zespołu Yardbirds, w którym grali trzej gitarzyści - Clapton, Jimmy Page, Jeff Beck. Zespół stał się popularny dzięki hitowi Smash i był znany z bluesowego stylu i nitowania melodii gitary. Jednak Clapton był rozczarowany rozwojem zespołu w kierunku rock and rolla, i opuścił zespół w 1965 roku.

Następny rok Clapton spędził z niezwykle popularnym zespołem Bluesbreakers, ale w 1966 roku postanowił założyć własny zespół - Cream.

Dotarcie do potencjalnych

Cream był jednym z bardziej znanych i lubianych zespołów na świecie, i każdy z ich albumów był wielkim hitem. Cream traktowany na równi z takimi zespołami jak The Rolling Stones i The Beatles. Trio nagrało trzy albumy zanim podjęli decyzję o zakończeniu wspólnego muzykowania wydając Goodbye w 1969 roku. Było wiele powodów, dla których zespół mógł się rozpaść ale nadużywanie narkotyków i starcia ego były postrzegane jako główne z nich.

Następnego roku Clapton został członkiem pierwszej rockowej super grupy, kiedy rozpoczął współpracę ze Steve Winwood, Ric Grech i Ginger Baker. Choć zespół wydał tylko jeden album - Blind Faith wspiął się na pierwsze miejsca na północnoamerykańskim listach Billboard . Album sprzedaje się do dnia dzisiejszego.

Kariera solo

Po wszystkich doświadczeniach w zespołach, Clapton postanowił działać na własną rękę, co później okaże się bardzo mądrą decyzją. Jednak wpierw Clapton musiał pokonać uzależnienie od narkotyków, co było nie lada wyzwaniem. Gdy mu się udało od tego uciec, szybko wrócił do tego co kochał najbardziej, i wydał album zatytułowany 461 Ocean Boulevard w 1974 roku. Album zawierał cover Boba Marleya "I Shot The Sheriff" który nie tylko pomógł odnieść Claptonowi sukces, ale w ogromnym stopniu wpłynął na popularność muzyki reggae.

W ciągu ostatnich 30 lat Clapton wydał 15 albumów studyjnych, które zawierają utwory uważane przez wielu za hymny, w tym takie mega hity jak "Knockin 'on Heaven's Door", "Lay Down Sally", "Cocaine "i" Wonderful Tonight ".

Wyniki jego pracy to coś więcej niż miliony sprzedanych płyt i dziesiątki milionów wiernych fanów. Jest jedynym artystą wpisanym do Rock and Roll Hall of Fame trzy razy, zdobył kilka nagród Grammy i jest znany ze swoich umiejętności gry na gitarze w każdym kraju na świecie. Nigdy nie straciła miłości do bluesa i nadal przyprawia o dreszcze tłumy pisenkami, które zostały napisane w ciągu dziesięcioleci, a każdy, kto ma okazję zobaczyć go na żywo uważa to za przywilej i zaszczyt.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena