Współczesna muzyka rozrywkowa dzieli się na wiele gatunków. Jakkolwiek rozróżnienie niektórych z nich jest sposunkowo proste, inne sprawiają problem nawet doświadczonym znawcom branży muzycznej.

Data dodania: 2009-09-23

Wyświetleń: 3687

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do najpopularniejszych gatunków muzyki rozrywkowej należą:

blues
jazz
rock
disco
pop

oraz wiele innych. Wybór jest tak szeroki, że niemal każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Blues jest uważany za najstarszy odłam muzyki rozrywkowej, rozpowszechniony szczególnie w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego stulecia przez znanych i bardzo cenionych dzisiaj czarnoskórych wykonawców takich jak Ray Charles, B.B. King, czy Muddy Waters. W utworach blues'a brakuje najczęściej wesołych akcentów, są one poważne i dotyczą ważnych problemów życiowych.
Jazz z kolei charakteryzuje się sporymi możliwościami dowolnej interpretacji i aranżacji, stosunkowo częstą improwizacją oraz zmianą rytmu. Muzykę jazzową ciężko jest niekiedy zapisać muzycznie, co wynika z nieregularności jej taktów. Muzycy jazzowi nie są tak popularni jak blues-mani i ciężko jest wyróżnić konkretnego wykonawcę, który uważany jest za szczególne objawienie tego gatunku.
Muzyka pop jest muzyką powstałą w wyniku analizy potrzeb odbiorców. Kompozytorzy utworów tego gatunku starają się przewidzieć jak powinna być zbudowana piosenka, która będzie podobała się większości członków danej grupy docelowej. Utwory pop-owe często tworzy się zatem w oparciu o przewidywalne gusta nastolatków, gospodyń domowychn czy aktywnych ludzi obojga płci lubiących szybką jazdę samochodem.
Rock, podobnie jak pop, jest bardzo szerokim pojęciem i w najczęściej stosowanym znaczeniu obejmuje muzykę zbliżoną do pop, często jednak o mocniejszym brzmieniu i ambitniejszym tekście. Skierowany jest do poważniejszych, być może nieco starszych odbiorców, jest bardziej drapieżny w wyrazie i często towarzyszy mu otoczka tak zwanego rockowego życia - pełnego cielesnych uciech i intensywnego przeżywania obecnej chwili.
Muzyka disco kojarzy się z tańcem na dyskotekach. Do tego też celu została stworzona. Charakteryzuje się skocznym rytmem i żywiołowym charakterem.

Klasyfikowanie muzyki według danego gatunku jest zadaniem zgoła nietrywialnym, żmudnym i wymagającym dużej wiedzy z zakresu muzyki rozrywkowej. Wszyscy intuicyjnie wiemy, czy różnią się powyższe gatunki muzyczne od siebie. Na pierwszy rzut oka (ucha) odróżnimy bezbłędnie skoczną piosenkę disco od poważnego, melancholijnego utworu bluesa, opisujący otaczający świat bolesną skargą. Do którego z gatunków muzycznych zaliczymy jednak utwory zespołu Dżem? Czy wśród dokonań grupy The Beatles znaleźć można jedynie utwory pop-owe? A co z ciężkim, nowatorskim niegdyś "Helter Skelter"?

Jak widać klasyfikacja muzyki nie jest prostym zadaniem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena