Wszyscy ci, którzy posiadają pewne oszczędności, powinni zastanowić się nad ich pomnożeniem i zabezpieczeniem sobie przyszłości. Jeśli komuś zależy na czerpaniu dodatkowych zysków, najpopularniejszymi sposobami gromadzenia pieniędzy są lokaty bankowe, obligacje skarbowe oraz fundusze inwestycyjne. Osoby posiadające większą ilość gotówki powinny również pomyśleć o inwestycjach w nieruchomości, w celu zdywersyfikowania swoich dochodów w przyszłości (np. z wynajmu mieszkania).
Osoby preferujące bezpieczeństwo swoich oszczędności, mogą zdecydować się m.in. na obligacje skarbowe. Jest to wyjątkowo bezpieczna lokata kapitału, bowiem emitentem tych obligacji staje się Skarb Państwa. Jednocześnie zobowiązuje się on do wykupienia w określonym czasie i w ustalonej wysokości (wartość nominalna + odsetki) wyemitowanych obligacji. Tego typu obligacje skarbowe służą m.in. do załatania dziury budżetowej bądź do opłacenia istotnych celów zapisanych w budżecie państwa.
Jakich zysków można się spodziewać po obligacjach skarbowych? Trzeba przyznać, że oprocentowanie obligacji jest zróżnicowane i zależy od sytuacji na rynku. Na ogół jednak przynosi inwestorom większe zyski niż w przypadku długoterminowych lokat bankowych. W chwili obecne (początek roku 2010) nominalne oprocentowanie obligacji skarbowych waha się od 4,13% (w skali roku) w przypadku obligacji trzyletnich, do 6,75% w przypadku obligacji dziesięcioletnich. Jak widać, oprocentowanie obligacji skarbowych ma dużą rozpiętość i także tutaj należy zwracać uwagę na zwrot z inwestycji.
Specyficznym sposobem inwestowania zgromadzonych oszczędności na emeryturę jest renta wieczysta. W Polsce to określenie dopiero zaczyna funkcjonować. Renta wieczysta jest to nic innego jak strumień równych płatności, który trwa nieustannie. W praktyce wygląda to tak, że zgromadzone przez nas środki (czy to w formie lokat bankowych, obligacji skarbowych czy innych instrumentów finansowych o stałym dochodzie) pozwalają na comiesięczną wypłatę nam określonej (przez wysokość oprocentowania) kwoty, bez naruszania zgromadzonego kapitału. Obligacji wieczystych nie można wykupić, ponieważ nie posiadają żadnego terminu zapadalności. Co więc zyskuje inwestor? Otóż otrzymuje on odsetki, które są stale i ciągle wypłacane z omawianych obligacji wieczystych. W ten sposób jego przyszłość jest zabezpieczona na wiele, wiele lat. Może być spokojny o swoją emeryturę.
Sprawdź również: najlepsze lokaty internetowe