Ergonomia stanowisk biurowych
Powstaje tym samym coraz więcej stanowisk mających statyczny charakter, a więc nie sprzyjający temu, co nazywamy potocznie zdrowym trybem życia. Stąd zabiegi wielu pracodawców, aby zadbać o funkcjonalne i komfortowe stanowiska biurowe dla pracowników, którzy będą dzięki temu bardziej twórczy i wydajni. Taką współzależność między pracodawcą a pracownikiem można porównać do zjawiska, określanego w przyrodzie mianem protokooperacji, która polega na współdziałaniu przynoszącym obustronne korzyści. Pracodawca zapewniając ergonomiczne, czyli wygodne i zdrowe stanowisko pracy, liczy, że zyskuje pracownika, który efektywniej wykona powierzone mu zadania.
Naprzeciw tym tendencjom wychodzą liczne firmy, zajmujące się projektowaniem i produkcją mebli biurowych. Zwracają one coraz większą uwagę na indywidualne potrzeby potencjalnych pracowników, takie jak: wygodne krzesła biurowe, regulowany monitor, ustawiony w odpowiedniej odległości, prawidłowe oświetlenie, sprzyjający mikroklimat, czy biurko przystosowane zarówno do pisania na kartce jak i na klawiaturze. To tylko niektóre z elementów, na które zwraca się uwagę, projektując nowoczesne i ergonomiczne stanowiska biurowe.
Fotele biurowe, choć rzadziej używane od krzeseł, również są jednym z ważniejszych elementów komfortowego wyposażenia biurowego. I jak się okazuje, aby skorzystać z ich dobrodziejstwa, nie są już wcale potrzebne ogromne nakłady finansowe. Regulacja wysokości, uzależniony od wzrostu i wagi stopień odchylenia oparcia, czy też regulowane podłokietniki, to coraz częściej standardowe wyposażenie foteli, na które może pozwolić sobie nawet przeciętny użytkownik. Niestety, mimo tych możliwości, wciąż jeszcze mamy do czynienia z licznymi chorobami zawodowymi, spowodowanymi między innymi brakiem w wielu biurach nowoczesnych i ergonomicznych stanowisk pracy.
Anna Szymaniak