Zapoznaj się z ciekawą historią powstania bursztynu bałtyckiego. Bursztyn bałtycki to bardzo zagadkowy kamień. Zwany często jantarem lub sukcynitem, powstał zapewne przed 40 milionami lat.

Data dodania: 2010-01-07

Wyświetleń: 3278

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od wieków budził podziw i zainteresowanie ze względu na piękno, przyjemny zapach oraz podatność na obróbkę. Wykorzystywany jest głównie jako cenny kamień dekoracyjny, kiedyś stanowił również środek płatniczy.

To, że powstaje w procesie skamienienia żywicy jest faktem oczywistym. Jednak zagadką jest już z jakich drzew pochodzi. Badania przeprowadzone w XIX wieku dowiodły, że źródłem bursztynodajnej żywicy była pewna odmiana sosny - Pinus succinifera. Jednak kolejny wiek przyniósł już więcej niepewności dla tej kwestii.

Uczeni zwracają uwagę, że powstanie tak ogromnych ilości bursztynu mogło zdarzyć się tylko w przypadku obfitych wycieków żywicy, które głównie mają miejsce w klimacie gorącym przy dużej wilgotności.

Często kawałki bursztynu zawierają zatopione fragmenty roślin bądź szczątki zwierząt tak zwane inkluzje. Ma to niezwykłą wartość badawczą dla naukowców zajmujących się odtwarzaniem prehistorii.


Bursztyn ma niezwykłą wartość także dla medycyny ludowej. Sporządza się z niego nalewki, maści, olejki zapachowe, proszki, oczyszczające kadzidła są skuteczne przy bólach głowy i gardła, zatruciach, jadowitych ukąszeniach, chorobach płuc, tarczycy, reumatyzmie, konwulsjach oraz nerwicach, a także przy wielu innych dolegliwościach.


Bursztyn jest najcenniejszym skarbem Mierzei Wiślanej. Idealnie nadaje się do pierścionków zaręczynowych dla wszystkich znaków zodiaku. Obecnie biżuteria z bursztynu stanowi o zamożności jej właściciela.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena