Czym jest Franczyza? W skrócie i po ludzku – Franczyza polega na zakupie prawa do działania pod szyldem znanej marki, jednak jako niezależny przedsiębiorca. A oto definicja z Wikipedii:

Data dodania: 2009-11-13

Wyświetleń: 3897

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest Franczyza? W skrócie i po ludzku – Franczyza polega na zakupie prawa do działania pod szyldem znanej marki, jednak jako niezależny przedsiębiorca. A oto definicja z Wikipedii:

„Franczyza (ang. franchising) - system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami - franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Franchising zakłada też przepływ know-how od franczyzodawcy do franczyzobiorcy przez cały czas obowiązywania umowy franczyzowej. Istotą jest udzielenie praw (i przyjęcie obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy”.

Załóżmy że chcesz otworzyć swoja własną restaurację, lecz obawiasz się że Twoja, zupełnie nowa marka nie wytrzyma konkurencji ze strony znanych sieci. Jako że nie dysponujesz kapitałem potrzebnym do przeprowadzenia wielkiej akcji reklamowej, możesz pomyśleć o skorzystaniu ze sławy jednego z gigantów.

W tym celu kontaktujesz się z Franchising Managerem firmy pod której szyldem chcesz działać, i po uiszczeniu opłaty licencyjnej – masz własny biznes!

Oczywiście proces opisany powyżej jest znacznie uproszczony. W praktyce, jeśli zostaniesz zaakceptowany na franczyzobiorcę, musisz przejść (czasem wielomiesięczne) szkolenia teoretyczne oraz praktyczne.

Oto kilka głównych plusów franczyzy:

Działasz pod szyldem większej (a więc i bardziej znanej) marki.Wszelkie akcje reklamowe, promocje itp., przeprowadzane przez franczyzodawcę (czyli właściciela licencji), pomagaja i Tobie.Franczyzodawca przetestował już ten typ biznesu i wykazał że jest on dochodowy.Franczyzodawca przekazuje Ci wiedzę oraz know-how na temat prowadzenia tego biznesu.Jako część dobrze znanej marki masz możliwość szybszego rozwoju od samego startu.Możesz liczyć na opiekę ze strony franczyzodawcy. Np. w kwestii szkoleń (Twojego oraz Twojej załogi).

Oczywiście jak każda forma biznesu, franczyza ma również swoje wady:

Franczyzodawca pozostaje właścicielem marki (znaku towarowego, logo itp.).Od swoich dochodów płacisz franczyzodawcy procent lub stałą opłatę franczyzową.Jesteś zobowiązany umową do przestrzegania wspólnych dla całej sieci procedur (np. obsługi klienta)Towar który sprzedajesz, zobowiązany jesteś zakupic od dawcy licencji.

Franchising może być świetnym sposobem na rozpoczęcie własnego biznesu. Jeśli poszukujesz rady, jak znaleźć biznes oparty na franchisingu, który spełni Twoje oczekiwania lub szukasz strategii, które pozwolą zmienić Twój biznes we franchising – znajdziesz to wszystko w programie nagranym przez dwóch międzynarodowych franczyzodawców. Obaj doświadczyli tego, co dobre, złe i niespodziewane w świecie franchisingu. Obaj podzielą się z Tobą tym, co decyduje o sukcesie we franchisingu. Nagranie "FRANCHISING - Czy to dobry biznes dla Ciebie"- odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Mamy nadzieję że chociaż częściowo rozjaśniliśmy przed Toba pojęcie franczyzy.

Jeśli jesteś ciekaw jaki biznes mógłbyś prowadzić w ten sposób, zapraszamy do przeglądania naszego katalogu

Michał Puchalak

Licencja: Creative Commons
0 Ocena