Artykuł opisuje kulisy opraw imprez organizowanych w polsce.

Data dodania: 2007-06-30

Wyświetleń: 7513

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pojęcie „sztuka” często kojarzy się z prestiżowymi galeriami, wystawami, sławnymi osobami lub nudnymi szkolnymi wycieczkami do muzeum. Praca artystyczna zazwyczaj może przywodzić na myśl ekscentrycznych osobników spędzających całe dnie w zaciszu swoich pracowni, pochłoniętych pracą nad uznanym za wielkie lub zupełnie nie zrozumiałym dziełem. Ale sztuka nigdy nie była wolna od kwestii finansowych. Artyści musieli zarabiać na swoje utrzymanie tworząc dzieła na zamówienie, szukając bogatych mecenasów lub też zakładając wyspecjalizowane w twórczości komercyjnej pracownie. Obecnie wydarzenia kulturalne nierzadko osiągają skalę masową i stanowią istotną gałąź biznesu.

Liczba imprez masowych odbywających się każdego roku w Polsce jest bardzo wysoka. W samym roku 2006 odbyło się ich 13466 (jak wynika z danych policji). Są to wydarzenia przeróżnego rodzaju, od pikników zaczynając, poprzez pokazy, konkursy aż na wielkich koncertach gromadzących wielotysięczne widownie kończąc. Takie imprezy, to nie tylko rozrywka dla każdego czy świętowanie z jakiejś szczególnej okazji, to także praca dla tysięcy ludzi w przeróżnych branżach.

Nie każdy zastanawia się nad tym, że widowiskowy koncert w plenerze to nie tylko kilka godzin niezapomnianych przeżyć. To przecież także często kilkadziesiąt godzin żmudnych przygotowań, spoczywających na barkach personelu technicznego, bez których nie byłyby możliwe spektakularne występy gwiazd muzyki czy choćby udane świętowanie z okazji nowego Roku, odbywające się na wolnym powietrzu. Efekty świetlne i pirotechniczne, zabezpieczenie czy (oprawa muzyczna imprez) to branże dające zatrudnienie wielu specjalistom. Często jest tak, że nad występem kilkuosobowej grupy pracuje kilkaset osób.

Jednak imprezy przeznaczone dla wielu osób nie zawsze są wielkimi masówkami, wydarzenia filmowe, benefisy sławnych twórców czy spektakle plenerowe to wydarzenia, przy których niejedna (agencja artystyczna) znajduje zatrudnienie dla swoich fachowców. Pokazy mody bardziej lub mniej sławnych kolekcjonerów też bywają swoistymi wydarzeniami artystycznymi i niejedna (agencja modelek) może być odbiorcą usług polegających na przygotowaniu i poprowadzeniu takiego pokazu.

Świat szeroko pojętej sztuki nie jest wyłącznie domeną nielicznych artystów, w wielu przypadkach nad sukcesem danego wydarzenia kulturalnego musi pracować sztab ludzi, wykonujących swoja codzienną, zwyczajną pracę. Czym innym mogą być piękne fajerwerki oglądane na nocnym niebie, przy akompaniamencie muzyki, dla zgromadzonej widowni, a czym innym dla pirotechników, którzy muszą cały czas uważać, żeby pokaz odbył się zgodnie z planem, sprawnie i w sposób bezpieczny. Podobnie jest w przypadku koncertów muzycznych, to co dla wielkiej publiczności stanowi niezwykłą okazję do głębokich estetycznych przeżyć czy wręcz nawiązania swego rodzaju więzi emocjonalnej z artystą, dla dziesiątek techników, dźwiękowców, oświetleniowców stanowi codzienną pracę polegającą na dbaniu o każde urządzenie, żeby działało prawidłowo w konkretnym momencie lub przez cały czas trwania koncertu.

Ludzie zatrudnieni w firmach zajmujących się oprawą imprez kulturalnych wszelkiego rodzaju to zarówno tworzący wizję artyści, jak i specjaliści od różnych urządzeń czy efektów specjalnych. Wszyscy oni są niezbędni w swojej pracy i aktywnie współtworzą wydarzenia w świecie sztuki wraz ze sławnymi artystami. Ci specjaliści odpłatnie oferują swoje usługi, bez których nawet najbardziej utalentowany artysta sceniczny nie mógłby naprawdę zaistnieć i stać się sławnym.


Licencja: Creative Commons
1 Ocena