Artykuł opsiuje w formie skrótu Egipt i jego historię. Artykuł jest to promocja Egiptu jako idealne miejsce na wakacje dla Polaków.

Data dodania: 2008-02-13

Wyświetleń: 4130

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Egipt to kraj leżący na terenie dwóch kontynentów. Zdecydowana większość kraju leży w północno - wschodniej części Afryki, natomiast Półwysep Synaj znajduje się już na kontynencie azjatyckim. Od strony wschodniej kraj oblewany jest przez Morze Czerwone, od północy zaś Morze Śródziemne. Egipt znajduje się w obrębie czterech dużych jednostek geograficznych: Pustyni Zachodniej (część Pustyni Libijskiej), Pustyni Wschodniej (Arabskiej), doliny Nilu, oraz wspomnianego już wyżej półwyspu Synaj. W zdecydowanej części jest to kraj pustynny. Najdłuższą granicą jest granica morska. Rozległe wybrzeże, cechujące się piaszczystymi plażami, oraz ciepłe morze i występowanie raf koralowych sprawiają, że kraj ten jest wymarzonym miejscem zarówno dla osób pragnących wypocząć leżakując w promieniach słońca na piaszczystej plaży, jak i dla tych którzy wolą spędzać czas aktywnie (np. nurkując, czy uprawiając windsurfing). Powstały tu kurorty, które z małych rybackich wiosek przekształciły się w duże miasta. Najważniejsze z nich to: Hurghada i Sharm el Sheikh. Prócz tego często odwiedzanymi są również: Dahab, Naama Bay, El-Gouna, czy Makadi Bay.

Prawie całe państwo (z wyjątkiem wąskiego pasa wybrzeża Morza Śródziemnego) znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Klimat ten cechuje duża różnica temperatur miesięcznych jak i dobowych. Temperatura w lipcu osiąga 26 – 33 stopni C, natomiast w styczniu 11-17 stopni C. Klimat ten cechuje również bardzo mała roczna suma opadów, nie przekraczające 30mm rocznie. Klimat występujący w pasie wybrzeża Morza Śródziemnego cechują łagodne wilgotne zimy, oraz upalne lata. Takie cechy środowiska sprawiają, że Egipt jest atrakcyjnym turystycznie miejscem zarówno dla osób szukających przygód i ekstremalnych wrażeń, jak i dla tych, którzy szukają miejsca do spokojnego odpoczynku.

Na terenie tego kraju, pomimo bardzo surowych warunków jakie dyktuje klimat, powstała jedna z najstarszych cywilizacji świata. Dzięki swej długiej historii Egipt posiada ogromne dziedzictwo kulturowe. To tu znajduje się jedyny, ocalały do naszych czasów obiekt z listy siedmiu cudów świata – Piramida Cheopsa. Kraj ten jest również tyglem kulturowym. Na wielokulturowość tego kraju wpływ miały wydarzenia historyczne. Podbity przez Persów, Aleksandra Wielkiego, imperium rzymskie, cesarstwo bizantyjskie, oraz imperium osmańskie kraj przejmował od najeźdźców elementy kultury i sztuki. Dziedzictwo to owocuje obecnie, gdyż sprawia, że Egipt jest jednym z najciekawszych miejsc na świecie.
Ten leżący w dolinie Nilu kraj, jest bardzo często odwiedzanym miejscem. Jest on coraz częściej wybieranym kierunkiem przez polskich turystów. Spowodowane jest to m. in. stosunkowo niewielkimi kosztami. Dodatkową oszczędnością może być skorzystanie z oferty Egipt last minute, która to sprawia, że wyjazd do tego mistycznego miejsca jest wydatkiem przystosowanym na każdą kieszeń.

Do najczęściej odwiedzanych miejsc w Egipcie należy stolica – Kair. Jest to największe miasto w Afryce i na Bliskim wschodzie. Jest zarazem największym miastem, a co za tym idzie głównym ośrodkiem kulturalnym, politycznym i ekonomicznym arabskiego świata. Miasto słynie nie tylko z zabytkowej architektury, czy też Muzeum Egipskiego, w którym zgromadzono ponad 120 tys. eksponatów, lecz również z atmosfery, którą tworzy odczuwalny na każdym kroku przenikanie się kultury arabskiej, europejskiej i afrykańskiej. Miasto tętni życiem, co najlepiej widoczne jest na licznych bazarach, na których odnaleźć można niezwykłe skarby oraz liczne pamiątki. Nieopodal Kairu, w Gizie znajduje się największa atrakcja turystyczna Egiptu czyli piramida Cheopsa oraz sąsiadujące z nią piramidy Chefrena i Mykerinosa. Są to budowle powstałe niemal 2600 lat p.n.e. Największa z nich – piramida Cheopsa wznosi się na wysokość 137 m i waży ok. 6 mln. ton. U stóp piramidy znajduje się posąg Sfinksa – lwa z ludzką twarzą (twarzą Chefrena).

Jednym z najciekawszych miejsc w Egipcie jest zachodni brzeg Nilu, gdzie znajdują się nekropolie. Najbardziej znaną jest Dolina Królów. Jest to obszar będący miejscem spoczynku egipskich władców. Grobowce w odróżnieniu od tych z Gizy nie są monumentalne, lecz jak gdyby ukryte, wydrążone w skale. Składały się z licznych, labiryntowych korytarzy i z wielu komnat. Miało, to uchronić od bezczeszczenia i okradania mumii władców. Jedynym, nienaruszonym na przestrzeni wieków grobowcem odkrytym przez archeologów był grobowiec Tutanchamona. Znaleziono w nim wiele cennych eksponatów (trumnę ze szczerego złota, maskę Tutanchamona), które obecnie można oglądać w Muzeum Egiptu.

Atrakcję stanowią również ruiny starożytnych miast występujące wzdłuż całej długości Nilu. W mieście, które wraz z oddalonym od niego o 2,5 km Karnakiem tworzy wielki kompleks zabytków architektonicznych nazywanych często największym muzeum świata na świeżym powietrzu. Do najbardziej znanych obiektów tego kompleksu zaliczyć należy świątynię w Luksorze mierzącą 260 m długości połączoną ze świątynią w Karnaku 3 km aleją sfinksów. Wewnątrz świątyni Luxoru znajduje się meczet. Miał być zburzony w czasie prac archeologicznych, lecz mieszkańcy miasta nie zgodzili się na to. Świątynia w Karnak jest uznawana za najwspanialszą z Egipskich świątyń. Jest to spowodowane tym, że budowana i rozbudowywana była przez ponad 1300 lat. Pozostałe, zasługujące na zwiedzenie ruiny miast znajdują się m.in. w: Memfis, Abu Simbel, Deir El-Bahari, Sakkarze. W Egipcie znajduje się również wiele zabytków sztuki islamskiej (fort w Aleksandrii, meczety w Kairze), oraz rzymskie i starochrześcijańskie (fort Babilon w Kairze, katakumby w Aleksandrii).

Wymienione tu atrakcje są jedynie drobną częścią atrakcji, które oczekują na turystów odwiedzających ten jakże piękny, przepełniony historią kraj. Bez względu na to, czy pragniesz czystego wypoczynku na jednej z wielu piaszczystych plaż, czy też chciałbyś zanurzyć się w świat podwodnego bogactwa raf koralowych, lub też podążyć śladami władców jednej z najstarszych cywilizacji ten kraj spełni twe oczekiwania. Możliwość wyboru jest duża zarówno wśród ofert zwykłych jak i last minute. Duży wybór jest również wycieczek fakultatywnych.
Licencja: Creative Commons