Artykuł przybliża kulisy pracy modelki oraz agencji modelek.

Data dodania: 2007-09-10

Wyświetleń: 6818

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Codzienne ćwiczenia, dieta dopasowana do indywidualnych potrzeb organizmu oraz rezygnacja z wielu przyjemności, z których przeciętny człowiek korzysta każdego dnia. Tak wygląda życie profesjonalnej modelki. Nie jest to zachęcające na pierwszy rzut oka, a jednak wiele młodych dziewczyn marzy o karierze w tym zawodzie. Nie przerażają ich codzienne wyrzeczenia i stosunkowo krótki okres czasu uprawniający do aktywności zawodowej. Kobiety są w stanie zrobić wiele aby tylko móc stanąć na profesjonalnym wybiegu.

90 – 60 – 90

W pracy modelki najważniejsze jest zachowanie odpowiednich wymiarów. Modelka nie może w biodrach przekroczyć magicznej granicy 90 centymetrów. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne. TE wymiary muszą być zachowane, gdyż, najzwyczajniej w świecie nie wciśnie się w żadną kreację. Preferowany wzrost to 178 centymetrów. Dziewczyny ponoszą ogromne wyrzeczenia, aby osiągnąć legendarne już wymiary 90 -60 -90.
Oprócz dobrego wyglądu trzeba jeszcze umieć się pokazać i sprzedać. Niektórzy nazywają to charyzmą inni osobowością sceniczną, w każdym razie modelka powinna mieć w sobie coś, co zainteresuje pracowników agencji. Modeling jest zajęciem zdecydowanie dla ludzi młodych. Rzadko kiedy kariera w tej branży trwa dłużej niż do 26 roku życia, co za tym idzie nie można z nią wiązać planów na całe życie.
Na co modelka może liczyć?
Zarobki modelek w Polsce, w odróżnieniu od ich słynnych koleżanek z Italii czy Francji, wcale nie są oszałamiające. 2000 złotych miesięcznie to dość typowa płaca, stojąca często w sprzeczności z wyobrażeniami młodych dziewczyn którym marzy się Paryż i Mediolan. Wszystko to w połączeniu z ogromną konkurencją sprawia, iż modeling, powinien być traktowany raczej jako zajęcie dodatkowe. Cena marzeń jest wysoka.
Oczywiście dobrych stron tej profesji jest mnóstwo. Zawód modelki umożliwia poznanie świata i ciekawych ludzi. Na polskim rynku funkcjonuje 8 dużych agencji modelek posiadających rzeczywiste kontakty w wielu miejscach w Europie i poza nią. Angaż przez jedną z tych agencji, nie gwarantuje, rzecz jasna od razu kariery w Paryżu, czy Mediolanie, ale na pewno daje na to szanse. Dziewczyny zatrudnione w którejś z tych agencji mogą liczyć, że ich profesjonalnie wykonane zdjęcia, tak zwane „testy” będą przeglądane przez zachodnioeuropejskich scoutów, co umożliwi młodym modelkom wyjazdy na różnorodne castingi. Istotnym faktem jest, że agencja zarabia wtedy, kiedy zarabia modelka. W takiej sytuacji agencji równie mocno zależy na sukcesie swoich modelek jak samym dziewczynom. Angaż modelki, to inwestycja. Koszty samych testów, zdjęć artystycznych wynoszą od 300 do 1500 złotych. Kiedy modelka zostanie już zatrudniona i wysłana do pracy, agencja nadal ponosi koszty utrzymywania z nią kontaktu. Już same koszty międzynarodowych rozmów telefonicznych mogą być naprawdę wysokie.

Agencja modelek

Aby założyć profesjonalną agencje modelek, w Polsce nie potrzeba wiele zachodu. Wystarczy zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w urzędzie miasta, np. jako agencja reklamowa. Potem, pozostaje już tylko wynajęcie lokalu, im bliżej centrum tym lepiej i właściwie można zaczynać. Niestety dopiero wtedy zaczynają się prawdziwe schody. Bardzo trudno jest prowadzić taką działalność nie mając znajomości w branży. Dlatego między innymi wiele pomniejszych agencji modelek zajmuje się wyszukiwaniem hostess i z rzeczywistym modelingiem ma raczej niewiele wspólnego. Należy również uważać na bardzo młode dziewczyny, które początkowo marzą o karierze modelki, a potem zmieniają zdanie. Dziewczyna, w którą zainwestowano pieniądze może w każdej chwili odejść. Dlatego między innymi ważny jest odpowiedni wybór ludzi. Inaczej rzeczy się mają z perspektywy prowadzenia działalności gospodarczej, a inny jest punkt widzenia w przypadku młodej dziewczyny marzącej o Mediolanie. Tutaj pytanie zawód, czy pasja?
Licencja: Creative Commons
0 Ocena