Zegarki Tissot pojawiły się w II połowie XIX wieku, kiedy to Charles-Emile Tissot wraz synem (Charles-Felicien Tissot) po powrocie z wyprawy do Ameryki do rodzinnej Szwajcarii postanowili założyć własną, rodzinną firmę zegarmistrzowską. Jak postanowili tak zrobili.

Data dodania: 2009-10-26

Wyświetleń: 1897

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ten sposób na rynku pojawiła się znana i bardzo popularna dzisiaj marka zegarków szwajcarskich. Nie od początku tak było, bo pierwsze zegarki Tissot nie znalazły sobie zbyt wielu fanów, zwłaszcza w rodzimej Szwajcarii, w której uznano je za zbyt "toporne" i mało finezyjne, ale w zamian za to firma Tissot zyskała klientelę w Rosji i Nowym Świecie, czyli w Ameryce. Po półwieczu istnienia wysiłki i pomysłowość firmy zostają docenione przez rosyjskiego cara, który w uznaniu dla talentu konstruktorów i w podzięce za dostarczenie zegarka kieszonkowego dla żołnierzy carskiej armii odznaczył firmę Tissot orderem!
Nie znaczy to, że zegarki Tissot pozostawały jedynie w kręgu zainteresowań Rosjan i Amerykanów. Firma bardzo szybko zdobyła cały rynek europejski, zresztą do dziś kojarzy się na całym świecie z najlepszymi zegarmistrzowskimi tradycjami.

Jak rozwijały się zegarki Tissot?
Już w 1915 roku firma zaprojektowała i wprowadziła do sprzedaży pierwsze zegarki na rękę, po pięciu latach od tej daty rozpoczęła się ich seryjna produkcja. Przedsiębiorstwo oczywiście nie spoczęło na laurach i po kolejnym dziesięcioleciu (w roku 1930) wypuściło na rynek zegarki antymagnetyczne. To okazało się strzałem w dziesiątkę, bo w dobie elektryfikacji i telefonizacji pojawiły się wszechobecne pola magnetyczne mogące zakłócać pracę tradycyjnych zegarków - w ten sposób marka Tissot poradziła sobie z magnetyzmem.
W tym samym roku doszło do połączenia firmy zegarmistrzowskiej Tissot z firmą Omega i pojawił się zaczątek dzisiejszego konsorcjum (grupy kapitałowej) SWATCH.
Pomimo ekspansji, stałego rozwoju i konsolidacji rynku Tissot cały czas działa z zachowaniem dbałości o jakość wychodząc z założenia, że szwajcarskie pochodzenie obliguje do zachowania restrykcyjnych norm jakościowych i typowej dla zegarków szwajcarskich solidności konstrukcji i wykonania. Stąd też i dzisiaj Tissot nie traci na popularności i jest synonimem doskonałej marki i niemal luksusowych zegarków.

Współczesne zegarki Tissot
Zanim opowiem o najciekawszych kolekcjach współczesnych zegarków Tissot dodam jeszcze, że firma kontynuuje swoje tradycje jeśli chodzi o innowacyjność pomysłów. W 1971 roku stworzono w niej mechanizm w całości oparty na tworzywach sztucznych, co było ogromnym krokiem naprzód i wbrew pozorom wcale nie było takie łatwe jak mogłoby się nam wydawać. "Plastikowy" mechanizm powstał po wielu latach prób i badań.
Dzisiejszym znakiem rozpoznawczym marki jest oznaczenie "touch", które oznacza, że w zegarku zastosowano szkło dotykowe. Za pomocą takiego szkiełka możemy odczytywać dodatkowe wskazania przy pomocy dotyku, co jest i wygodne i sprawia, że mamy bliższy kontakt z zegarkiem (coś dla wielbicieli zegarmistrzowskiej metafizyki!).
Najnowszy, tegoroczny model Tissot to zegarek z mechanizmem dotykowym, przeznaczony dla nurków i wielbicieli wielkiej i małej wody. Zegarki Tissot SEA-Touch są oczywiście wodoszczelne i doskonale nadają się do nurkowania wskazując przy okazji, jeśli tylko zechcemy wskazania odczytać, prędkość schodzenia pod wodę i głębokość nurkowania. Osiągi możemy zapisać w specjalnym dzienniku logów nurkowania wbudowanym w zegarki tej linii.

Kultową kolekcją stały się zegarki z serii T-Navigator, które nawiązują do słynnych już Navigatorów z lat pięćdziesiątych XX wieku, powstałych dla uczczenia setnej rocznicy założenia firmy Tissot.

Zegarki Tissot w większości nawiązują do klasyki, nawet modele sportowe można nosić praktycznie na każdą okazję. Podobnie dyskretne są zegarki biżuteryjne, czy modele stylizowane na fashion. W każdej kolekcji Tissot widać silne przywiązanie do tradycji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena