Z łysieniem radzimy sobie bardzo różnie. Wiele zależy od typu łysienia i od płci osoby, która ma z nim problem. Mężczyźni problem bagatelizują lub, przeżywając go mocno, kryją kompleksy w sobie, a kobiety...

Data dodania: 2013-02-18

Wyświetleń: 1688

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kobiety są zdecydowanie bardziej wyczulone na tym punkcie. Są też bardziej skłonne do poświęceń, zmian i stosowania zaawansowanych i, niejednokrotnie, drogich terapii, byleby tylko zatrzymać wypadanie włosów. W przypadku panów wygląda to nieco inaczej. Część mężczyzn po prostu wychodzi z założenia, że łysienie to coś, co jest zjawiskiem typowo męskim i nie ma co z nim walczyć - trzeba je zaakceptować.

To bardzo zdrowe podejście, bo w gruncie rzeczy za łysienie faktycznie odpowiada w pewnym sensie męskość (a dokładnie testosteron), niemniej jednak wcale nie jest ono wyrokiem. Włosy można odbudować, można przystopować postępy łysienia, można łysieniu zapobiec.

Dobrze, ale jak?

Łysienie typu kobiecego

Opanować je nie jest łatwo, bo w organizmach kobiet w okresie menopauzy (zazwyczaj wtedy pojawia się charakterystyczny typ łysienia - łysienie kobiece) dochodzi do rewolucyjnych zmian hormonalnych, a przyczyny łysienia mogą być bardzo złożone. Tak czy inaczej, wskazana jest więc konsultacja z dermatologiem i ginekologiem, a często również z dermatologiem.

Można oczywiście w międzyczasie posiłkować się różnego rodzaju preparatami wzmacniającymi włosy i przeznaczonymi do walki z łysieniem kobiet, niemniej jednak bez wizyty u lekarza się nie obejdzie.

Łysienie typu męskiego nazywane łysieniem androgenowym

Panowie są w nieco lepszej sytuacji. Mechanizm łysienia jest w ich przypadku bardzo prosty (co nie znaczy, że łatwo nad nim zapanować), mianowicie: testosteron wytwarzany przez męski organizm zmienia się w skórze w dihydrotestosteron, który łączy się z receptorami androgenowymi ulokowanymi w mieszkach włosowych i uszkadza mieszki, prowadząc do wypadania włosów. Zjawisko to zachodzi pod wpływem enzymu o nazwie 5 alfa reduktaza.

Pomimo iż mechanizm jest znany, medycyna nie jest w stanie w pełni nad nim zapanować, tj. raz a skutecznie wyeliminować jakieś zagrożenie. Jak zatem radzić sobie z łysieniem? Leczenie polega w tej chwili głównie na hamowaniu procesów odpowiadających za uszkodzenie mieszków. Aktywne składniki szamponów przeciwko łysieniu blokują mechanizm powstawania DHT, dzięki czemu mieszki włosowe są chronione przed uszkodzeniem. Wystarczy jednak zaprzestać stosowania szamponu, by cykl łysienia wrócił do normy. Na stałe DHT nie da się wyeliminować.

Dostępne są też kuracje polegające na przyjmowaniu tabletek, ale mechanizm działania jest podobny - po ich odstawieniu włosy znowu zaczynają wypadać.

Inne typy łysienia

Łysieniem, które występuje dosyć powszechnie (choć nie tak często, jak łysienie męskie czy kobiece), jest łysienie plackowate. To dolegliwość o charakterze nawrotowym. Organizm osoby dotkniętej łysieniem plackowatym zwraca się przeciwko sobie, co skutkuje zatrzymaniem produkcji włosów przez mieszki włosowe. Łysienie to pojawia się i ustępuje samoistnie, choć zdarza się i tak, że stan wyłysienia (całkowitego lub częściowego) utrzymuje się przez całe życie. Na to łysienie można stosować minoxidil (wykorzystywany w leczeniu łysienia różnych typów, również tych omówionych powyżej), niemniej jednak najbardziej zalecane są fachowe kuracje dostępne jedynie w gabinetach medycznych, choć czasami pomagają też zabiegi kosmetyczne (z pogranicza kosmetyki i dermatologii).

Łysienie okresowe

Tym, co przydarza się nam najczęściej, jest okresowe wypadanie włosów, które dotyka nas w różnych sytuacjach życiowych. Może do niego dojść pod wpływem osłabienia organizmu, choroby, stresu, niedożywienia i okresowych wahań poziomu hormonów (np. po ciąży). Łysienie to ma charakter przejściowy. Po ustąpieniu choroby (dolegliwości, stresu) i po wzmocnieniu organizmu włosy normalnie odrastają i wracają do normy.

Suplementy na łysienie

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od kondycji naszych włosów i niezależnie od tego, czy problem łysienia dotyczy nas, czy nie, powinniśmy zadbać o włosy od wewnątrz. One też potrzebują pożywienia: białek, witamin, kwasów tłuszczowych, mikro- i makroelementów. W razie problemów z prawidłowym zbilansowaniem diety warto sięgnąć po suplementy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena