Marzy ci się posiadanie płaskiego brzucha i właśnie katujesz się (bądź zamierzasz katować) szóstką Weidera? Zapomnij o brzuszkach. Izolowane ćwiczenia w niczym ci nie pomogą, co gorsza mogą nawet bardzo zaszkodzić.

Data dodania: 2011-04-01

Wyświetleń: 2266

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czynniki wpływające na wygląd brzucha

Wpływają nań mięśnie - to oczywiste, ale w celu osiągnięcia ładnej rzeźby (czyli popularnego sześciopaka, który w rzeczywistości jest ośmiopakiem!) najpierw trzeba te mięśnie posiadać. Drogą do tego są ćwiczenia, ale nie ćwiczenia izolowane, które robią z mięśni cienkie postronki, które bynajmniej nie prezentują się imponująco. Mięśnie brzucha najlepiej kształtują ćwiczenia związane z przemieszczaniem ciała w przestrzeni. Zwykłe chodzenie zdziała więcej niż setki brzuszków.

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyglądzie tej części ciała jest kręgosłup a właściwie cała postawa. Należy więc przede wszystkim zniwelować wszystkie jej wady.

Mięśnie brzucha można mieć mocne i ładnie wyrzeźbione, ale jeśli przykrywa je warstwa tkanki tłuszczowej nic nam po ich wyglądzie. Trzeba więc tłuszcz zlikwidować specjalnym odchudzającym programem.

Wreszcie na brzuchu gromadzi się często nadmiar wody - przyczyniają się do tego również izolowane brzuszki. W celu uwidocznienia mięśni konieczne jest przeciwdziałanie temu zjawisku.

 

Wzmacniamy i kształtujemy mięśnie brzucha

Najpierw musisz sobie uświadomić do czego służą te mięśnie. To tzw. gorset mięśniowy, który utrzymuje nasze ciało w pionie. Mięśnie brzucha pracują też intensywnie w trakcie przysiadów, skłonów i generalnie wszystkich czynności jakie wykonujemy w naszym życiu - mimo wszystko ich funkcją nadrzędną pozostaje utrzymywanie ciała w prawidłowej pozycji. To wpływa na charakter ich pracy - mięśnie te przystosowane są do pracy izometrycznej, w takich warunkach wzmacniają się, krótkie spięcia jakie wykonujemy w czasie izolowanych brzuszków są niefizjologiczne! Stanem fizjologicznym jest stałe napięcie. Napinaj mięśnie chodząc i siedząc. Rób przysiady, pompki i podciągaj się na drążku.

 

Postawa

Zdecydowana większość z nas ma wady postawy. Krótkie spięcia w postaci setek wykonywanych brzuszków jedynie je pogłębiają. Gdybyśmy zamiast siedzieć chodzili, biegali i przemieszczali się nie korzystając z cywilizacyjnych udogodnień problem brzucha by nie istniał. Jeśli zamiast zmienić styl życia zaczniemy katować się brzuszkami nie skorygujemy już istniejących wad. Kręgosłup w niefizjologicznym ułożeniu charakterystycznym dla brzuszków wykrzywi się jeszcze bardziej, a mięśnie w przykurczu do którego bardzo łatwo możemy doprowadzić utrwalą i pogłębią tę wadę.

Izolowane ćwiczenia na mięśnie brzucha mogą być wykonywane jedynie przez osoby o prawidłowej postawie i silnych mięśniach. De facto spotyka się je w treningu kulturystycznym, ale jedynie przed zawodami. Co więcej taki izolowany trening jest treningiem krótkotrwałym, a ćwiczenia wykonywane są w innej technice niż ta, którą popularyzują kolorowe czasopisma i niespecjalnie kompetentni instruktorzy od fitnessu.

 

Dieta

Dieta wpływa na brzuch na trzy sposoby: po pierwsze diety głodowe prowadzą do wzmożonej produkcji kortyzolu, który odpowiada za otyłość brzuszną. Jeśli w twoim organizmie szaleje kortyzol możesz mieć pewność, że z brzuchem trudno będzie ci się rozstać. Objętość i ilość zjadanych posiłków również jest nie bez znaczenia - kopiaste michy jedzenia rozciągają żołądek, w efekcie z natury płaski brzuch uwypukla się i rozciąga - rozwiązaniem jest zjadanie niewielkich porcji pokarmów i zwiększenie częstotliwości posiłków. Po trzecie wreszcie za przyrost brzucha odpowiedzialne są wszystkie tuczące, czyli głównie śmieciowe i wysoko przetworzone, pokarmy.

 

Gospodarka wodą

Gdy organizm gromadzi wodę całe nasze wysiłki mające na celu nadanie brzuchowi jak najbardziej pożądanej płaszczyzny pójdą na marne. W celu wyregulowania gospodarki wodnej należy przede wszystkim dużo pić - wtedy organizm nie będzie gromadził wody na zapas przetwarzając ją na bieżąco. Należy też zadbać o odpowiednią podaż potasu (pomidory, banany, ziemniaki) a przede wszystkim.... zrezygnować z brzuszków. Spięcia, wykonywane regularnie, drażnią nerwy znajdujące się w splocie słonecznym. Wskutek wysyłanych przez nie sygnałów organizm zaczyna gromadzić wodę w okolicach strategicznych narządów w jamie brzusznej tworząc z niej ochronny bufor wodny. Powstałego w ten sposób zaokrąglenia brzuszkami nie zlikwidujesz, a wręcz możesz je bardziej uwypuklić!

 

Podsumowanie, czyli co robić w praktyce?

Chodzić, biegać, ćwiczyć przysiady, pompki i podciąganie na drążku. W czasie przemieszczania się i siedzenia stale pamiętać o prawidłowym napinaniu mięśni. Jeść małe porcje pokarmów, ale robić to często. W ciągu całego dnia popijać stale małe łyczki wody, na koniec trzeba jeszcze pozbyć się tłuszczu odłożonego na brzuchu z pomocą ćwiczeń interwałowych (trening typu HIIT jest najskuteczniejszy).

Praca potrwa przynajmniej kilka miesięcy, ale w tym czasie można naprawdę dużo osiągnąć.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena