Trądzik pojawia się w wielu postaciach, jego objawy mogą być bardzo różne, a leczenie jest zindywidualizowane. Informacje publikowane w sieci i to, co mówią lekarze, trzeba przepuścić przez pryzmat własnych doświadczeń. Wtedy naprawdę zyskamy szansę na to, żeby pokonać trądzik.

Data dodania: 2013-02-19

Wyświetleń: 1571

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Kiedy się pojawia?

Najpierw u nastolatków, a później u osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. W pierwszym przypadku jest to tzw. trądzik młodzieńczy, w drugim trądzik różowaty.

Trądzik może nam jednak zagrażać przez całe życie. Nawet jeśli wykwity z okresu, kiedy mieliśmy naście lat, zniknęły i nie przysporzyły nam wielu problemów, to nasze życie zawodowe, leki, jakie przyjmujemy i kosmetyki, jakich używamy, mogą wywołać trądzik w dowolnym okresie naszego życia. Czy to znaczy, że cały czas trzeba mieć się na baczności? Nie. Wystarczy po prostu dbać o siebie i swoją twarz, prawidłowo pielęgnować skórę i żyć zdrowo, a ryzyko pojawienia się wykwitów stanie się minimalne (a nawet bliskie zeru).

Trądzik młodzieńczy

Jest skutkiem wzmożenia aktywności hormonów płciowych, a konkretnie - testosteronu, męskiego hormonu płciowego. Hormony kształtują nasze ciała i zmieniają nas z dzieci w dorosłych, razem z tymi zmianami dochodzi do zmian w funkcjonowaniu naszych organizmów i wskutek tych zmian pojawia się trądzik. Testosteron jest obecny również w organizmach dziewcząt, stąd na trądzik cierpimy niezależnie od płci, ale to nastoletni chłopcy narażeni są na zmiany o największej intensywności. Co gorsza, zmiany te mogą się utrzymać znacznie dłużej niż przez czas trwania okresu dojrzewania płciowego. Niejednokrotnie znikają późno po dwudziestym roku życia.

Pod wpływem testosteronu organizm młodego człowieka zaczyna wytwarzać więcej łoju, do tego zwężeniu ulegają pory, a łój jest utwardzany przez bakterie trądzikowe. Sebum nie mogąc się wydostać na zewnątrz skóry tworzy charakterystyczne wykwity. Najpierw są to tzw. mikrozaskórniki, z których mogą powstać zaskórniki otwarte lub zamknięte, grudki, krosty, a nawet ropnie i cysty.

Zmianom towarzyszą stany zapalne i aktywność bakterii. Nie należy ich wyciskać. Trzeba skupić się na oczyszczaniu (kosmetycznym tj. przy pomocy przeznaczonych do tego żeli, mleczek itp.) oraz odkażaniu skóry. Wyciskanie zmian może prowadzić do wtórnych zakażeń, a to znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się blizn.

Trądzik różowaty

Jest przypadłością osób dojrzałych, przy czym wcale nie jest powiedziane, że pierwsze symptomy wskazujące na możliwość pojawienia się trądziku zostaną zaobserwowane tuż po trzydziestce. Trądzik różowaty może rozwinąć się w każdym wieku. Związany jest z zaburzeniami naczyniowo-ruchowymi i również towarzyszą mu pryszcze. Niemniej jednak wszystko zaczyna się od rumienia. Początkowo pojawiającego się pod wpływem zmiany temperatur czy stresu, z czasem utrwalającego się w okolicy nosa i na policzkach - w częściach położonych blisko nosa. Oprócz rumienia mogą pojawić się pękające naczynka, a z czasem skóra staje się tłusta i świecąca, dochodzi do rozszerzania się porów i pojawiania wyprysków charakterystycznych dla trądziku. Ten rodzaj trądziku również panowie przechodzą ciężej, choć częściej pojawia się on u kobiet.

Kluczem do walki z trądzikiem różowatym jest zdrowy tryb życia i odpowiednie, dostosowane do wymogów skóry, nawyki pielęgnacyjne.

Inne rodzaje trądziku

To trądzik polekowy pojawiający się zazwyczaj na skutek leczenia steroidami. Kolejnym typem trądziku osób dorosłych jest trądzik zawodowy. Ten może pojawić się wskutek stałego narażenia skóry na oddziaływanie substancji (lub ich oparów) takich jak dziegcie czy chlor. Kobiety mogą zostać dotknięte trądzikiem w wyniku używania nieodpowiednich kosmetyków, podobnie zresztą panowie, ale trądzik kosmetyczny najczęściej pojawia się pod wpływem źle dobranych pudrów i fluidów (rzadziej kremów).

Trądzik miewają też niemowlęta (trądzik niemowlęcy) i osoby starsze.

Jest on przypadłością egalitarną i nie omija żadnej z grup społecznych, wiekowych ani żadnej z płci.

To dlatego od lat (a może i wieków) ludzkość usiłuje znaleźć nań jakiś sposób, ale jak na razie jednego niezawodnego i uniwersalnego sposobu nie ma.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena