Walka z trądzikiem jeszcze do niedawna polegała na stosowaniu wielu produktów antybakteryjnych. Jednak pomijało się obronne funkcje skóry i rolę bariery hydrolipidowej, która po terapiach retinolem wymagała solidnej odbudowy. Dziś do pielęgnacji cery trądzikowej podchodzi się nieco inaczej, uwzględniając rolę mikrobiomu skóry i płaszcza wodno-tłuszczowego. Jakie są mity i fakty na temat trądziku i pielęgnacji cery trądzikowej?

Data dodania: 2023-06-20

Wyświetleń: 137

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Fakty i mity na temat pielęgnacji cery trądzikowej

Za trądzik odpowiadają tylko bakterie

To mit! Bakterie, które bytują na skórze każdego człowieka, są jednym z czynników wpływających na pojawianie się wyprysków. Aby bakterie mogły się rozmnażać muszą mieć właściwe do tego warunki. Zaburzenia keratynizacji naskórka, osłabiona bariera hydrolipidowa, wzmożona produkcja sebum, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa pielęgnacja – wszystko to może wpływać na pojawienie się trądziku w każdym wieku.

Jeśli masz trądzik, najważniejsze są produkty antybakteryjne

To kolejny mit. Agresywne środki myjące niestety mogą tylko pogarszać stan cery. Oczyszczanie twarzy jest niezwykle ważne, ale można to robić za pomocą delikatnych produktów, takich jak żele dermatologiczne czy pianki z enzymami owocowymi. Po umyciu twarzy nie pocieraj jej. Użyj papierowego ręcznika. Przyłóż go do buzi i w ten sposób osusz skórę. Następnie zastosuj tonik bez alkoholu, by przywrócić skórze właściwe pH.

Traktuj skórę trądzikową jak cerę bardzo wrażliwą

To fakt. Skóra trądzikowa jest z reguły skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień i odwodnienia. Traktuj ją delikatnie. Stosuj produkty bez zawartości alkoholu. Ważne jest regularne robienie peelingów, ale nie powinny to być peelingi z drobinkami. Wskazane są kwasy złuszczające, na przykład migdałowy czy salicylowy. Rozpuszczają martwy naskórek, odblokowując ujścia gruczołów łojowych. Stosuj je ostrożnie i kuracje zaplanuj na chłodniejsze miesiące, by nie nabawić się przebarwień.

Do pielęgnacji skóry trądzikowej nie powinno używać się olejów

Mit. Skóra trądzikowa również potrzebuje olejków i natłuszczenia. Oleje nie powinny jednak zapychać porów. Nie mogą być komadogenne. Na pryszcze dobrze działa na przykład olejek tamanu, z czarnuszki czy z drzewa herbacianego. Możesz go stosować jako natłuszczające maseczki raz w tygodniu lub stosować do oczyszczania cery przed żelem myjącym. Dobrze dobrany olejek uspokoi skórę i pomoże wyregulować pracę gruczołów łojowych.

Cerę trądzikową trzeba dobrze nawilżać

To prawda. Trądzik jest częstą oznaką odwodnienia skóry. Jak to możliwe, skoro cera zwykle się przetłuszcza? Robi to w reakcji obronnej na małą ilość wody. Produkując duże ilości sebum ratuje ją przed odparowywaniem wody z jej warstw. Dlatego codziennie używaj nawilżającego kremu do cery ze skłonnością do niedoskonałości. Może zawierać na przykład kwas hialuronowy, który jest bardzo dobrze tolerowany przez każdy rodzaj skóry i nie ma obaw o wysyp niedoskonałości. Krem z cynkiem zmatowi skórę.

Dobrze dobrana pielęgnacja cery trądzikowej uspokoi skórę i przywróci jej funkcje ochronne. Jednak trzeba pamiętać, że trądzik jest chorobą – jeśli nie widzisz poprawy po kilku tygodniach zmiany w rutynie, koniecznie wybierz się do dermatologa, który zaproponuje różne formy leczenia trądziku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena